Reinhold Messner O życiu


Książka O życiu Reinholda Messnera nie jest łatwą, lekką i przyjemną lektura o podróżach, wspinaczce na najwyższe szczyty, pełną pikantnych i mrożących krew w żyłach przygód. To obraz wyjątkowego człowieka, który w kilku prostych hasłach stara się zdefiniować swoje życie.

Trudno nie odnieść mi się do skojarzeń z autobiografią Bruce Dickinsona. Nie, nie zamierzam tych dwóch osobistości porównywać z sobą. Oboje jednak to postacie wyjątkowe, które przechodzą przez życie własnymi ścieżkami, bez oglądania się na swoje. Wokalista Iron Maiden oparł się zasadą show biznesu, a Reinhold Messner robił wszystko wbrew woli, logice i zasadą organizacji wspinaczkowych.

Gdzie nie było jeszcze człowieka, tam wkrótce pojawił się Reinhold Messner. O dziwo świat zamiast podziwiać tego wyjątkowego podróżnika rzucał mu kłody pod nogi. Podróżnik szedł dalej, aż pewnego dnia postanowił spróbować zdefiniować sam siebie.

Książka O życiu to siedemdziesiąt rozwiniętych haseł, które określają byt tej wybitnej postaci. Odwołując się do sytuacji, miejsc, ludzi Reinhold Messner buduje swoje ja. Każde z zagadnień kończy refleksją.

Od początku lektury O życiu odnosiłem się w myślach do książki Mont Everest biznesu autorstwa Krzysztofa Wielickiego, Marcina Renduda i Zbigniewa Kowalskiego, którzy, w skrócie, usiłowali zaproponować zarządzanie biznesem odzwierciedlając zasady jakie towarzyszą na wyprawie górskiej. Wewnętrzny bunt przeciw jej teoriom sprawił, że siedzi mi ona we mnie.

Zespół w górach, czy w czasie wypraw powinien składać się z koniecznego minimum. Najlepiej duetu. Utwierdza mnie w tym Reinhold Messner. Im więcej członków zespołu tym proporcjonalnie rosnące problemy, niezgody, pomówienia, konflikty, niezdrowe rywalizacje.

Książkę Mont Everest biznesu uważam do dziś za nieudaną próbę zdobycia szczytu. Małe zespoły w niewielkich firmach lub wielkie korporacje działają inaczej niż świat otoczony wielkimi górami.

Lubię biografie, książki o życiu. Wiele razy wyobrażałem sobie, że autor opowiada mi swoją historię siedząc na przeciwko mnie. Z książką O życiu Reinholda Messnera jest inaczej. Chciałbym złożyć wyrazy szacunku za osiągnięcia, pogratulować nieugiętej postawy życiowej. Nie chciałbym jednak zajmować dłużej czasu, pewnie pragnąłbym się usunąć jak najszybciej na bok i nie przeszkadzać.

Książka O życiu, o jego istocie i sensie. Grupa kreska, która podsumowuje jedno z najbardziej niezwykłych ludzkich losów przełomu XX i XXI wieku. Reinhold Messner – podróżnik, niespokojna dusza, zdeterminowana, konsekwentna, uparcie dążąca do celu.

Takie książki pomagają spojrzeć inaczej na własne życie. Choć przychodzi to nie łatwo. Na końcu pozostaje pozytywna refleksja.


Książka O życiu, autor Reinhold Messner, wydawnictwo Agora, Warszawa 2018