Nieznajomy Kimi Räikkönen


Talent, instynkt i zmysł. Miejsce i czas. Szczęście. Nie może go zabraknąć, choć tak samo można mówić o uczciwości. Gdy w grze niewyobrażalne sumy wtedy ta ostatnia cecha musi zostać naruszona.

Formuła 1. Od lat wybrana dwudziestka stanowi najlepszych kierowców ma świecie. Pieniądze sprawiły, że i ta zasada została naruszona. Takie życie. Mówiąc szczerze, nie miałbym nic przeciwko powrotowi koncernów tytoniowych do sponsoringu w F1. Szły za tym miliony dolarów i nikt nie musiał się dokonywać wyboru między czekiem, a talentem.

Kimi Raikkonen chciał się ścigać. Miał przy tym wszystko co potrzeba. Nie utracił z tego nic. Nadal jest jednym z najlepszych. Po skończonej robocie chce tylko jak najszybciej wrócić do swojej rodziny.

Książka Kimi Räikkönen jakiego nie znamy nie jest kolejną biografią słynnego człowieka, który odniósł w życiu sukces, korzystał z uciech, a na koniec postanowił się ustatkować się i napisać książkę.

Być sobą postrzegane bywa jako chodzenie pod prąd, a przecież nikt się nie buntuje, nie chce odstawać od innych, ale nie zgadza się wpasować w schematy stworzone przez świat, w którym wyjątek od reguły stanowi problem i utratę kontroli.

Dzięki książce Kari Hotakainena utwierdziłem się, że Kimi nie kreuje swojego wizerunku. Jest normalny, choć posiada umiejętności, których brakuje wszystkim nam. Dzięki niemu ulubiona dyscyplina motosportu nie jest jeszcze przewidywalna do bólu kości.

Kimi Raikkonen, czy Bruce Dickinson (rewelacyjna autobiografia Do czego służy ten przycisk) nie ma znaczenia czym się zajmują. Ważne, że zechcieli uchylić rąbka tajemnicy. Pokazać siebie czarno na białym, bez szesnastu milionów kolorów. Zwróćcie uwagę na cechy, które czynią ich tak ciekawymi i poczciwymi. Zbudowani na prostych wartościach, nie zapominają o nich. Są w nich bez siłowania się i kreacji.

Zostawić przestrzeń, pozwolić oddychać pełną piersią. Wtedy och pasja do tego co robią jest silniejsza, a to przynosi owoce. Oglądamy wyścig Formuły 1. Od startu emocje sięgają zenitu. Walka ma torze i w nas na trybunach i przed ekranami odbiorników. Wszystko na swoim miejscu.
Czy trudno być sobą? To kwestia charakteru. Czy da się go urobić? Nauczyć można się wszystkiego. Wnętrza nie da się zmienić. Poznajcie Kimiego Raikkonema jakiego nie znaliście. Warto.
—-
Książka Kimi Räikkönen jakiego nie znamy, autor Kari Hotakainen, tłumaczenie Bożena Kojro, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2019