Do czego służy przycisk kocham życie


Dawno, dawno temu ukazał się w Polsce przekład książki Przygody Lorda Ślizgacza. Przezabawna komedia o charakterze horroru napisana została przez Bruce Dickinsona. Do czego służy ten przycisk to jego autobiografia. Mimo to, czytając ma się wrażenie, że to opowieść z narratorem w pierwszej osobie liczby pojedynczej.

Historie przeplatane wesołymi anegdotami, w końcówce dramat, zwrot akcji i szczęśliwe zakończenie. Życie toczy się dalej, Bruce pomimo ciężkiej choroby nie zwolnił tempa. Wygrał z rakiem i wrócił na scenę oraz do innych swoich zadań.

Bruce Dickinson Do czego służy ten przycisk? Autobiografia
okładka Bruce Dickinson. Do czego służy ten przycisk? Autobiografia

Wiecie kiedy jest najciekawiej? Gdy ktoś robi coś poniekąd dla siebie, a w konsekwencji okazuje się, że czyni tym jeszcze więcej dobrego innym. Bruce Dickinson to nie trener od coachingi czy innego prania mózgu. To wokalista najsłynniejszej grupy heavy metalowej na świecie. To kapitan samolotów pasażerskich zatrudniony przez linie lotnicze. Do tego szermierz, instruktor latania, pisarz, dziennikarz radiowy, redaktor programów telewizyjnych. Potrafi też stworzyć własny smak piwa, które piją miliony smakoszy na świecie.

Nie pasuje do szablonu gwiazdy rocka? Bruce Dickinson to z jednej strony nieokiełzana postać, która wprowadzi w czyn wszystko o czym pomyśli i zechce zrobić. To jego natura, która sprawia, że nawet będąc jego wielkim fanem pewnego dnia zapytasz go nieświadomy o drogę lub godzinę. Odpowie Ci i pójdziecie w swoją stronę, nieświadomy, że rozmawiałeś właśnie z nim. Nie wykluczone też, że jednym z pilotów, w samolocie którym leciałeś był właśnie on.

Czy to choroba skłoniła Bruce’a Dickinsona do refleksji nad swoim życiem? Wcześniej czy później taka książka by powstała. Do czego służy ten przycisk? Autobiografia ma w sobie odmienne podejście do wielu życiowych poradników. Chociaż cel w zasadzie jest ten sam. Dla autora to refleksja, którą czytelnik może zinterpretować na swój sposób.

Muzyka na żywo to ogromne pokłady mocy. Człowiek wychodzi z nich naładowany pozytywną energią. Koncerty rockowe wysysają złe emocje. Opuszczamy je lżejsi, z pełnymi bateriami do życia. Będąc młodym wiekowo, fan chce być jak jego idol. Czas przemija, a my możemy zweryfikować miejsce, w którym jesteśmy.

Czytając Do czego służy ten przycisk? Autobiografia mamy namacalny dowód na to, że chcieć to móc. Nie, Bruce nie napisał tego wprost. Nie musicie zaraz szukać posady wokalisty czy zapisywać się na kurs pilota. Zróbcie to czego sami chcecie. Czasami potrzeba małego kroku by ruszyć powoli do celu. Od awionetki do Boeing 747.

Przygody Lorda Ślizgacza - Bruce Dickinson
okładka Przygody Lorda Ślizgacza – Bruce Dickinson

Dobry tekst, brawa za tłumaczenie dla Jakuba Michalskiego, to podstawa do budowania emocji. Bruce Dickinson pisze lekkim językiem, jednocześnie trzymając czytelnika ciągle w napięciu. Do czego służy ten przycisk? Autobiografia to najlepiej napisana biografia z jaką miałem styczność. Lekka, wciągająca, refleksyjna, motywująca. Książki to przygoda, która ma porwać, wzbudzić pozytywne emocje, poderwać ducha do życia. Wszystko to znajdziecie w autobiografii Bruce Dickinsona.

Przy okazji, może idąc za ciosem ktoś pokusi się o wznowienie Przygód Lorda Ślizgacza? Jestem pewny, że źle by na tym nie wyszedł. Jeżeli chcecie poznać muzyczne losy Bruce Dickinsona i jego grupy Iron Maiden zajrzyjcie do Run To The Hills Mick Walla.

Sprawdź też muzyczną stronę życia Bruce Dickinsona.
___
Książka Bruce Dickinson. Do czego służy ten przycisk? Autobiografia autor Bruce Dickinson, tłumaczenie Jakub Michalski, wydawnictwo SQN, Kraków 2017