SkyCash bilet Przewozy regionalne


Aplikacja mobilna SkyCash zdobyła w obrębie funkcjonowania Kolei Śląskich nowych użytkowników. Sam zaliczam się do tego grona.

Raptem informacja pojawiła się w newsletterze, a już za chwilę ikona Koleje Śląskiej pojawiła się wśród przewoźników regionalnych. Kursując pociągami niniejszego przewoźnika nie spotkałem się z żadną informacją o możliwości nabycia ebiletu przez aplikację SkyCash. Nie wiem czy to faktyczne tempo czy ktoś nie do końca chce dzielić się prowizją.

Tempo tak szybkie, że kontrolerzy aby odczytać kod muszą korzystać ze smarfonów. Dwukrotnie zdarzyło mi się już, że skończyło się tylko na odczytaniu danych z ekranu.

Płatności aplikacjami, czy w PKP czy w komunikacji miejskiej to ogromna wygoda. Odpada przede wszystkim szukanie kiosku z biletami. W przypadku kolei długie oczekiwanie w kolejce. Czy do okienka w kasie lub do automatu. Jeżeli na dworzec dochodzimy w ostatniej chwili to małe szanse, że do pociągu możemy wejść bez konieczności zakupu biletu z prowizją.

Dwie minuty do odjazdu? Szybszym krokiem wchodzicie na peron i wsiadasz do pociągu. Odpalasz aplikację i po wybraniu odpowiednich opcji (stacja odjazdu, stacja docelowa, rodzaj i ilość biletów, inne informacje – bagaż, pies) i opłacasz przejazd.

Wchodzi kontrola, uruchamiamy aplikację, wybieramy „kontrolę biletów” i wskazujemy zakupiony dokument upoważniający do przejazdu.

Przy biletach kolejowych aplikacja wymaga podania dokumentu tożsamości. Program pamięta ostatni wprowadzony dokument. Kontroler może poprosić i jego sprawdzenie.

Powrót do menu
Na minus dla samego funkcjonowania uznać trzeba brak możliwości powrotu do menu po sfinalizowaniu operacji.

zakupu biletu. Brak możliwości powrotu do głównego menu
SkyCash potwierdzenie zakupu biletu. Brak możliwości powrotu do głównego menu

Otrzymujemy podsumowanie transakcji i brak możliwości przejścia do „kontroli biletów”. Przycisk Dalej wraca do etapu zamówienia (kolejnego) biletu. Powrót do strony głównej możliwa jest poprzez wciśnięcie kilkukrotne „strzałki” [<].

Lista Kontrola biletów jest pusta. Wymagane przejście do głównego menu i wybór przycisku

Doładowanie konta
Właściciel SkyCash nalicza sobie prowizję za szybkie zasilenie rachunku. Bezpłatny jest tylko przelew z rachunku bankowego na osobisty rachunek wygenerowany przez SkyCash. To pewnego rodzaju minus, którego nie ma na chwilę obecną np. moBilet.

SkyCash doładowanie konta SkyCash doładowanie konta szybki przelew24

Przelew z rachunku osobistego warto wykonać w nieco większej kwocie niż wartość jednego przejazdu. Może się zdarzyć, że będziecie potrzebować wykorzystać aplikację do innych celów (opłata parkingowa, bilety do kina, doładowania GSM, opłatę rachunków, ubezpieczenia).

Zalety aplikacji

  • wygoda dostępu do biletów; możliwość zakupu biletu na czas dwóch godzin niezależnie od rozkładu jazdy (opcja niedostępna w serwisie internetowym Kolei Śląskich, gdzie kilka minut przed odjazdem zakup biletu jest niemożliwy).

Wady

  • podanie PIN brak domyślnego przejścia dalej lub przycisku, który zatwierdzi i prześle nasze dane; konieczne jest przesunięcie ekranu spod klawiatury numerycznej;

Aplikacja SkyCash utoryzacja kodem PIN

  • brak przejścia do menu po zakończonej transakcji;
  • prowizja za szybkie doładowanie środków.