Saxon – Inspirations


Saxon - Inspirations
Saxon – Inspirations

Kto zaczynał przygodę z muzykę w latach osiemdziesiątych XX wieku ten za jedną z inspiracji zwykł wskazywać grupę Saxon. Trudno też w tamtych czasach było nie słyszeć o Saxon. To drugi po Iron Maiden, zespół z nurtu New Wave Of British Heavy Metal, który odwiedził Polskę, będącą wtedy za żelazną kurtyną. Było to w 1986 roku. Obowiązkiem, dodajmy całkiem przyjemnym było znać takie klasyki Wheels of Steel,  Denim and Leather, czy The Strong Arm of the Law.

Saxon był jedną z kilku kapel, który wypłynęły z nową falą brytyjskiego heavy metal. Dziś wymienia się ją obok Black Sabbath, Judas PriestMotörhead i wspomnianych Iron Maiden jako największe i najbardziej wpływowe zespoły z Wielkiej Brytanii. Zasłużona dla sceny metalowej, cieszy się do dziś dużym poszanowaniem o czym świadczyć mogą występy na wielkich letnich festiwalach nie tylko w Europie.

Saxon - Inspirations stream

Wokalista Peter Biff Byford oraz Paul Quinn, będący w zespole nieprzerwanie od 1977 roku nie silą się zbytnio na tworzenie monumentalnych płyt. W 2021 roku postanowili za to przedstawić słuchaczom swoje interpretacji utworów, które były dla nich inspiracją na początku muzycznej drogi. Na płycie Inspirations przedstawili swoje wersji. Klasyczne nazwy i jeszcze bardziej klasyczne ich utwory. Tym samym trudno nie zwrócić uwagi na ten krążek, który okazuje się sporą niespodzianką.

Inspieracje Saxon

Można napisać krótko: oryginalne wykonanie jest najlepsze. Ja się z tym zgadzam, ale słuchając interpretacji Saxon wszystkie utwory od Paint In Black, przez Bomber, Speed King po Hold The Line zwalają z nóg, jakby ożyły na nowo, otrzepały się z kurzu i wróciły do gry. Należą się Biffowi i całej grupie duże, gromkie brawa! Nie spodziewałem się aż tak energetycznej, równej i porywające płycie. Inspirations to idealne powitanie wiosny.

Choć świat pogrążony jest stagnacji, zamarło całe życie koncertowe to takie płyty jak Inspirations Saxon potrafią tchnąć w człowieka nowe życie, napełnić go nadzieją, że jeszcze wszystko będzie jak dawniej. Sam chętnie posłuchałbym tych przeróbek na żywo, przeplecionych klasykami zespołu.
___
Płyta Saxon Inspirations, wydawca Silver Lining Music, 2021
zdjęcia: okładka płyty, materiały promocyjne,
zawiera utwory:

  • The Rolling Stones – Paint It Black
  • The Beatles – Paperback Writer
  • Jimi Hendrix’s – Stone Free
  • Motörhead – Bomber
  • AC/DC – Problem Child
  • Black Sabbath – Evil Woman
  • Deep Purple – Speed King
  • Thin Lizzy – The Rocker
  • Led Zeppelin – Immigrant Song
  • Toto – Hold The Line