Rywalizacja totalna czyli sztuka wojny w F1


Nie ma chyba w Formule 1 postaci, która odniosłaby tyle sukcesów i miała tak barwną karierę co Ross Brawn. Dodajmy, że po chwili rozłąki dalej kontynuowaną. Bohater książki Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 zaczynał u boku Franka Williamsa, kierowcy, właściciela jednego z najbardziej zasłużonych zespołów w F1.

Będąc już na stanowiskach kierowniczych, Ross Brawn odnosił sukcesy z legendarnym Benettonem. U boku Michaela Schumachera zdominował na kilka lat stawkę w Formule 1, zgarniając wszystkie najwyższe trofea z zespołem Ferrari. Przyczynił się do w sukcesów Hondy, by poprzez zespół Brawn GP stanąć na polach startowych z marką Mercedes. To wtedy, u progu wieloletnich sukcesów srebrnych strzał postanowił odejść i zakończyć karierę.

Jeżeli interesujesz się Formułą 1 lub nawet inną dyscypliną sportową to wiesz, że rotacja kadry w zespołach jest rzeczą naturalną. Nie tylko zawodnicy przychodzą i odchodzą. Także czas trenerów bywa ograniczony. W F1 nie ma trenerów. Oczywiście kierowcy maja swoich osobistych, ale z reguły rzadko ich widać na pierwszym planie. Mówi się raczej o szefach zespołów.

Bernie Ecclestone

Formuła 1 od dziesiątek lat nie składa się tylko z garażu i toru. Jej aspekt marketingowy wyszedł daleko poza ramy promocji dyscypliny. Sponsorzy, kontrakty, wpływy, zyski to milionowe sumy. Jest więc o co walczyć. Bitwy toczą się nie tylko między zespołami. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, zatrudniać sztaby prawników i nigdy nie tracić czujności.

Przez wiele lat, aż do 2017 roku Formułą 1 zarządzał Bernie Ecclestone. Cwany, przebiegły, miał wpływ nie tylko na rozwój królowej sportu. Wiele rzeczy od niego zależało. Często to właśnie po jego gierkach zespoły popadały w problemy. Próby sprzeciwu mogły mieć duże, negatywne konsekwencje. Dobry manager w F1 umie nie tylko dobrze zarządzać zespołem, dbać o ludzi i rozwój bolidu, ale również mieć spory dar negocjacji.

Ross Brawn

Kimś takim był właśnie Ross Brawn, a jego wyniki i postępowanie przekładały się na sukces. Osiągał cele. Wycofał się w momencie gdy miał dość wewnętrznej polityki Mercedesa i samego właściciela F1. Gdy w 2017 roku Bernie Ecclestone sprzedał Formułę 1 firmie Liberty Media, jakie musiało być jego zdziwienie gdy ci zatrudnili na stanowisku dyrektora do spraw sportowych… Rossa Brawna.

Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – autorzy Ross Brawn i Adam Parr,
Przeczytaj więcej o książce na blogu eF1.

Formuła 1 zmienia się, słabnie moc talentu, a górę biorą pieniądze. Kupić miejsce w kokpicie bolidu to żaden problem. Mając pieniądze i sztab prawników można zmieniać F1 według swojego widzi mi się. Być może za kilka lat ktoś pokusi się o analizę, podobną do tej jaką przeprowadził Adam Parr z Rossem Brawnem w książce Rywalizacja totalna.

Celem w Formule 1, jak w każdej dyscyplinie jest zwycięstwo, zdobycie mistrzowskiego tytułu. To pociąga za sobą milionowe profity. Aby to osiągnąć trzeba być najlepszym nie tylko przy wymianie kół, czy w osiągach silnika. Wygrywa ten kto postawi zawsze jest o krok do przodu przed rywalami, ubiega ich w najmniej oczekiwanym momencie.

Sztuka wojny

Książka Sztuka wojny, Sun Tzu, Sun Pin
Okładka książki

Od wieków próbuje się przenieść mądrości i zasady Sztuka wojny autorstwa Sun Tzu i Sun Pin do panującej rzeczywistości. Nie jest to łatwa lektura. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że należy ja studiować, a nie czytać. I coś w tym jest, sam próbowałem jakieś 10 lat temu zgłębić ją i poddałem się. Przemówiła więc do mnie sama, w postaci audiobooka.

Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 to próba przełożenia sztuki wojennej Sun Tzu i Sun Pina. Sezon to kolejna wojna w Formule 1, a każde grand prix to bitwa, walka o zwycięstwo. Zwyciężyć bez strat, uprzedzić rywala, być przebiegłym, opracować najlepszą strategię. Ściągnąć kierowców na pit stop tak aby po powrocie na tor znalazł się w jak najdogodniejszej pozycji w walce o punkty.

Za torem też trwa walka. Ross Brawn pytany przez Adama Parrego próbuje odnieść się do poszczególnych aspektów zasad Sun Tzu podsumowując swoją karierę w Formule 1 do roku 2013. Czy wydanie książki, zgłębienie Sztuki wojny przełożyło się po powrocie na jego podejście do F1? Dziś zajmuje inne stanowisko, ale na pewno musi stawić czoła kolejnym wyzwaniom.

Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – autorzy Ross Brawn i Adam Parr,
Kup w najlepszej cenie

Biznes jest biznes

Podobnie może być w każdej dziedzinie życia, gdzie dochodzi do konfrontacji, rywalizacji, konkurencji. Tylko monopolista może dyktować warunki według własnych uznań. Pojawienie się drugiego podmiotu o podobnej ofercie zmienia zasady rynku, branży. Jednocześnie zaczyna się wojna. Obniżka cen nie jest nikomu na rękę. Ważna jest strategia rynkowa, walka o klienta.

Mniej więcej w tym samym czasie gdy czytałem Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 zobaczyłem film Sala samobójców. Hejter. Jest w niej scena kiedy to główny bohater otrzymuje od swojej szefowej rekomendację Sztuki wojny. Zbieg okoliczności, choć jak mawiają, nic nie dzieje się przypadkowo. Wtedy też zacząłem łączyć z sobą fakty, analizować. Wróciłem do zasad Sun Tzu i Sun Pina.

Wojnę wygrywa ten kto myśli rozsądnie, potrafi przewidzieć ruch wroga, ubiec go w działaniu. Dobry dowódca nie postępuje impulsywnie. Opiera swoje działanie na analizie czynników. Dąży do tego by rywal utwierdzał się we własnym przekonaniu o nim, zwabiając go tym samym w pułapkę. Biznes to walka, w której sentymenty odkładane są na bok. Jednak ten kto brnie na ślepo będąc przekonany o swej nieomylności najczęściej kroczy ku zatraceniu.


Książka Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1 – autorzy Ross Brawn i Adam Parr, wydawnictwo SQN, Kraków 2017
Książka Sztuka wojny, autorzy Sun Tzu i Sun Pin, Wydawnictwo One Press Helion, Gliwice 2013
Film Sala Samobójców. Hejter, reżyseria Jan Komasa, scenariusz Mateusz Pacewicz, produkcja Polska 2020