Lekcja 22: Coronavirus od D.T.


W dniu 12 marca 2020 roku Donald Trump ogłasza zamknięcie granic dla przebywających w ostatnich tygodniach na terenie Schengen. Oznacza to, że nikt z Unii Europejskiej nie wjedzie na teren Stanów Zjednoczonych w przeciągu kolejnych 30 dni. Wyjątkiem obywatele Wielkiej Brytanii. Przypadek?

Być może mało to popularna teoria, od lektury 21 lekcji na XXI wiek utwierdzam się, że pandemia koronawirusa to nie do końca sprawa Chin. Owszem, tam się wszystko zaczęło i szybko przeniosło się do Europy, której Donaldowi Trampowi też nie po drodze.

Chce tu jasno i wyraźnie podkreślić, nie mam nic do przyjaciół, obywateli Stanów Zjednoczonych, wspaniałych ludzi, których sposób i podejście do życia powinno być stawiane za wzór reszcie świata. Niestety przytrafił im się nieszczęśliwy wypadek wyborczy. Zresztą nie tylko im.

Świat nie skłania się już ku militarnej wojnie światowej. Nie wykluczone nigdy, że taka nie wybuchnie, bo stery tego świata są w niepewnych rękach. Jednak podpalanie ognisk i próby wywołania konfliktu nie przynoszą w ostatnich dekadach oczekiwanego skutku. Dlatego umacniać trzeba się w inny sposób.

Doradcę króla, prezydenta charakteryzuje mądrość lub przebiegłość. Albo rozważnie poprowadzi swego władzę czynią go w oczach podwładnych i reszty świata sprawiedliwym i uczciwym, albo wykorzystując jego złe cechy sprowadzi go na drogę zachłanności, wiodącą skrótami ku celom, za wszelką cenę, nie zważając na nic.

Czym kierują się doradcy obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych w 2020 roku? Czy podsuwają mu pomysły, które administracja trzymała na wszelki wypadek lub przez lata żaden z byłych głów państwa USA nawet nie odważył się pomyśleć?

Donald Tramp jest inny, od swych poprzedników, od obywateli Stanów Zjednoczonych, od swoich wyborców. Jest w czołówce władców, którzy budzą wewnętrzny niepokój wśród obywateli tej Ziemi. Dlatego śmiem podejrzewać jego znaczącą rolę w sytuację w jakiej znalazł się świat u progu wiosny 2020 roku.

Kryzys gospodarczy dotknął cały kraj. To będzie niosło za sobą konsekwencje. Z każdym dniem epidemii dowiedzieć można się o narastającym konflikcie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a innymi Państwami. Ten zły klimat to sprawa Donalda Trampa i jego bliskich współpracowników i doradców. Nie ma w nich żadnej woli podjęcia wspólnych, solidarnych działań.

Aby okazać dobroduszność wobec obywateli USA, jego wyborców, Prezydent stara się podkupić naukowców z Europy, pracujących nad szczepionką przeciwko koronawirusowi, proponując im współpracę na terenie Ameryki. Przeciwstawiają się temu władze europejskich mocarstw.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, jest jednym z bohaterów książki 21 lekcji na XXI wiek. Jego dojście do władzy postrzegane jest jako nadejście upadku ludzkiej cywilizacji. [1], mający wsparcie władz politycznych, które stają przed obawą utraty swojej wartości ekonomicznej.[2] Otwarcie głosi, że jakakolwiek globalna wizja nie jest zadaniem Ameryki.[3]

Donald Trump połączył swoje apele o Amerykański izolacjonizm z obietnicą, że „uczyni Amerykę znów wielką”.[4]. Jednocześnie miejsca w swoim kraju gdzie występuje znaczące bezrobocie określa mianem „zadupia” [5]. Podsycanie sentymentów narodowych, przywoływanie nie do końca idealnych lat ‘70-tych XX wieku to tylko próba odwrócenia przez niego globalnych problemów. [6]

Brak mu kultury dyplomatycznej, bezpośredniość idzie w parze z brakiem kultury, prostactwem politycznym. Zadupiami nazwał również niektóre kraje afrykańskie. [7]. Bez skrupułów obraził Meksykanów stwierdzając, że

„Meksyk nie przysyła nam swoich najlepszych obywateli. Przysyła nam ludzi, którzy sprawiają wiele problemów. Przywożą narkotyki i przestępczość. T są gwałciciele i mordercy! Choć zakładam, że są wśród nich uczciwi ludzie.” [8]

Czy Rosjanie mieli wpływ na wybór Donalda Trumpa na stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych? Czy dziś wszystko to jedynie postprawdy, jego ulubione narzędzie szerzące propagandę celem której jest robienie wody z mózgu obywateli USA i pozostałych krajów tego świata.[9]

Człowiek z taką charakterystyką nie cofnie się przed niczym. Nigdy zapewne nie dowiemy się jak doszło do tego, że jest kim jest. Czy dojdziemy prawdy w sprawie epidemii koronawirusa?
__
Na podstawie książki 21 lekcji na XXI wiek, autor Yuval Noah Harari, przełożył Michał Romanek, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019;

  • [1] tamże, s.22;
  • [2] tamże, s.26;
  • [3] tamże, s.29;
  • [4] tamże, s.33;
  • [5] tamże, s.66;
  • [6] tamże, s.154;
  • [7] tamże, s.200;
  • [8] tamże, s.201;
  • [9] tamże, s.301.
 

Uzupełnieniem do tekstu niech będą komentarze publikowane oficjalnie na łamach serwisów informacyjnych: