Niech żyje bal U Fryderyka


czyli impreza sponsora, naiwność wydawcy i milczenie dziennikarzy.

Kazik Oddalenie
okładka płyty Kazik Oddalenie

Oddalenie

Nagroda Fryderyki powstała na wzór amerykańskiej Grammy. Czy za jedną lub drugą idą jakieś pozytywne konsekwencje? Przydaje się w notatce promocyjnej dla marketingowca, który nie umie nic innego wymyślić.

Wyliczanki, kto ile, kiedy i z kim wygrał nie mają większego znaczenia dla słuchaczy. Sama zaś impreza wręczenia nagród najlepiej gdy odbywa się pod płaszczykiem skandalu.

za muzyka.interia.pl

F**k off nauczyciele!

Przez długi czas sztandarowym hasłem wypowiedzianym ze sceny podczas gali wręczenia nagród były słowa skierowane w stronę polskiego systemu szkolnictwa. Mięchem rzuciła wschodząca buntowniczka polskiego przemysłu muzycznego Agnieszka Chylińska, wtedy jeszcze wokalistka O.N.A.

Kto widząc panią Agnieszkę dziś, już jako solistkę, autorkę książek dla dzieci, nie przypomina sobie tego hasła? Ona wolałaby zapomnieć.

Porozumienie ponad podziałami [1]

Branża nie miała odwagi sprzeciwić się, uznając teksty Kazika Staszewskiego najlepszymi w tym kraju. Nominacja, nagroda i zaskoczenie. Artysta nie pojawił się na gali wręczenia nagrody. Sam lider zespołu Kult skwitował branżowe poklepywanie się po plecach za niemoralne. Konsekwentnie się tego trzymał aż szacowne grono przestało go nominować.

Kazik Staszewski to jedyny mi znany przypadek takiej postawy. Innych nie kojarzę, nie śledzę ani nominacji, ani kto zdobył nagrodę. Choć co roku słyszy się, że ten czy tamten został wytypowany. Niestety ich postawa budzi lekki niesmak.

Dirty Money, Dirty Tricks [2]

Acid Drinkers nominowany był jeszcze za czasów Infernal Connection! Panowie nie szczędzili słów krytyki na temat organizacji jednej z pierwszych imprez, w połowie lat 90tych XX wieku.
W Raporcie o Acid Drinkers też powiedzieli swoje i jak gdyby nigdy nic odebrali Fryderyka po kolejnych nominacjach. Na pytanie skąd ta zmiana lider zespołu Titus skwitował sprawę stwierdzeniem jakoby tylko krowa nie zmieniała poglądów. Teraz już wiecie skąd głów krowy na okładce nagrodzonej płyty High Proof Cosmoc Milk.

Ja nie chce iść pod wiatr [3]

Kurz jeszcze nie opad, a smród nie wywietrzał. Pozwolę sobie jeszcze pogrzebać w kijem w g… ali wręczenia muzycznych nagród branżowych Fryderyki, która w 2019 toku miała miejsce w Katowicach, transmisję prowadziła stacja TVN, a jednym ze sponsorów relacji był organizator Męskiego Grania.

Sprawa jest jasna i oczywista, nie ma branży bez układów. Rynek muzyczny nie jest wyjątkiem. Jest jedną z tych dziedzin biznesu, w której układy to oczywistość. Lepiej nie zaprzątać sobie tym głowy. Najlepiej samemu nauczyć się wyszukiwać muzyczne perły i nie martwić się, że jej nazwy nie ma w nominacjach.

za zpav.pl

 Jak są układy to muszą być spotkania, poklepywania po plecach, medialne show. Trudno się dziwić przy tym dziennikarzom, że jakoś relacje są czystym raportem. Swoje opinie zdążyli już wyrazić w swoich recenzjach. Nie istnieje obawa, że ktoś wytknie im rybę w nazwisku.

Czy artyści mają w kontrakcie obowiązek pojawienia się na gali wręczenia nagród?

za: facebook.com

Pomijam metali, którzy pod jarają się każdym zaproszeniem, nawet wtedy gdy nagroda i tak jest oczywista. Panie na wysokich obcasach słyszały o Nergalu. To wystarczy by zapewnić mu i grupie Behemoth głos na każdej imprezie z cyklu ręka rękę myje.

za facebook.com

Dużo dojrzalej powinni podchodzić do sprawy weterani hip hopu. Nikt nie chce brać przykładu z postawy Kazika Staszewskiego. Nie obecność na gali mogła by być potraktowana jako pozerstwo? A może pan wydawca uprzejmie prosi i nalega by być pokazać się na ekranie tv. Biznes jest…

biznes

za facebook.com

Wydawca Mystic Production to na dzień dzisiejszy duży potentat. Nie dziwi więc fakt długa lista nominowanych szkoda tylko, że nie ustalił pewnych istotnych szczegół dotyczących gali wręczenia nagród. Z drugiej strony to obrazuje gdzie branża ma to co dzieje się naprawdę ciekawie i wartościowo.

Oczko popsuło się temu misiu [4]

za muzyka.interia.pl

czyli robimy plebiscyt SMS dla publiczności, a potem i tak mamy w dupie wyniki, niczego nie pokazujemy, chyba, że wygra męskie granie. Nie wgrało.

Organizator Pol’and Rock podziękował głosującym. Impreza zdobyła uznanie w kategorii nagroda publiczności wydarzenie roku.

za muzyka.interia.pl

 Podobnie zrobił pan Paweł Domagała, który zdobył uznanie swoim przebojem, nie zdołał podziękować głosującym w trakcie gali wręczenia statuetek Fryderyków.

W odpowiedzi uzasadniono, że Fryderyk to nagroda branżowa, fani mają tu g do gadania, mają
głosować, wysyłać smsy żeby impreza zamknęła się na plusie.

Kto się tam pokazuje… [5]

Gdybym miał nie lubić każdego kogo pokazał się na gali to chyba z polskich wykonawców zostałby mi konsekwentny Kazik Staszewski. Statuetka Fryderyka pozbawiona jest prestiżu, z punktu słuchacza nie ma żadnej wartości. Ulotna jak chwila.
___
W tekście wykorzystano fragmenty tekstów:
1- autor Kazik Staszewski, utwór Porozumienie ponad podziałami,
2-autor Tomasz Pukacki, utwór Dirty Money, Dirty Tricks,
3-autor Krzysztof Zalewski, utwór Początek,
4-autor scenariusza Stanisław Tym, film Miś,
5-autor Kazik Staszewski, utwór 12 groszy,