Od stycznia 2018 jeden rodzaj biletu w śląskiej komunikacji miejskiej!


Wsiadam 2 stycznia do autobusu komunikacji miejskiej obsługiwanym przez MZK Tychy. Sięgam po telefon i chce skasować bilet. Od pewnego czasu robię to za pośrednictwem aplikacji BZWBK24. Wybieram miasto, ale nie umiem znaleźć biletu.

Appka Banku Zachodniego WBK umożliwia zakup biletów bez konieczności doładowania konta u dostawcy usługi, w tym przypadku wspominany już tutaj moBilet. Transakcje obsługują Przelewy24. Rozwiązanie jest nie tylko wygodniejsze z punktu dostępnych środków. Posiada wbudowany system powiadomień, który informuje nas o kończącej się ważności biletu.

Autobus przejechał kilka kilometrów, a ja wciąż nie mam ważnego biletu. Sprawdzam bezpośredno w moBilet. Żadnej aktualizacji baz. Wybieram więc przewoźnika, rodzaj biletu i otrzymuje komunikat o braku połączenia z serwerem. Wpisuje w przeglądarkę pytanie o bilety na przejazdy komunikacją miejską 2018. Wynik jest zaskakujący, w sensie pozytywnym.

19 grudnia 2017 roku, pod przewodnictwem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpisane zostało porozumienie pomiędzy KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry w sprawie ujednolicenia cen i rodzajów biletów na przejazdy komunikacją miejską. Oznacza to, że na Górnym Śląsku w końcu obowiązuje jeden bilet. Do tej pory w autobusie MZK Tychy nieważny był bilet KZK GOP itd. Teraz to się zmienia. Postanowienia weszły w życie już od 1 stycznia 2018 roku!

O sprawie pisałem od dawna, między innymi przy okazji przewozów regionalnych czy cen biletów na przejazdy koleją.

Tym samym, przy zakupie biletu za pośrednictwem aplikacji mobilnej wybieramy dla miasta Katowic i pozostały wchodzących w skład Metropolii jeden rodzaj biletu. Wskazujemy nr linii, którą jedziemy i potwierdzamy transakcję.

Poniekąd po cichu załatwiono cały temat, który ma dosyć ważne znaczenie dla mieszkańców Górnego Śląska. Godny to przykład dla Kolei Śląskich, który powinny dokonać teraz wszelkich starań przystąpienia do powyższych postanowień jak również ujednolicenia cen biletów na trasach przejazdu.