Dostęp do systemu Spotify
Spotify to serwis oferujący niezliczoną ilość utworów jeszcze większej pod względem różnorodności wykonawców. Muzyka dociera do słuchacza w formie strumienia. Dostęp do bibliotek można uzyskać poprzez zarejestrowanie się w systemie. Korzystać z serwisu możemy za darmo, co wiąże się z ograniczeniami. Aby uzyskać dostęp do wersji pełnej należy opłacić abonament. W czym tkwi różnica między jedną a drugą wersją?
Przy bezpłatnej między utworami pojawi się reklama. Z tego co wiem można z nią żyć. Wersja opłacona daje możliwość słuchania muzyki w lepszej jakości oraz możliwość zapisu utworu w pamięci smartfonu/tabletu (tzw. wersja offline).
Swoim kontem możecie zarządzać nie tylko na urządzeniach mobilnych, ale również na komputerze stacjonarnym lub laptopie, gdzie zainstalować można specjalną aplikację. Można, ale czy trzeba?
Zainstalowałem program i w zasadzie od razu przeniosłem się na apkę do iPhone. Funkcjonalność? Znośna. Poszczególne opcje można szybko odnaleźć, dobra wyszukiwarka.
Profil publiczny Spotify i integracja z iTunes
Spotfiy tworzy dla nas również profil publiczny. Jest on widoczny przez przeglądarkę. Dodałem odnośnik do mojego w wizytówce about.me. Nie przyglądałem mu się przez pewien czas. Wszedłem jakiś czas temu i doznałem szoku. Na niniejszej podstronie pojawiły się biblioteki stworzone przeze mnie w …iTunes. Oczywiste było dla mnie, że instalacja aplikacji na laptopie wiązała się z powiązaniem obu muzycznych źródeł. Nie wnikałem w szczegóły podjąłem działania mające na celu całkowite usunięcie profilu.
Usunięcie konta
Szukałem długo po ustawieniach konta. Nie poradziłem sobie samodzielnie i w końcu z pomocą przyszedł Google.
Sprawa nie jest prosta. Aby usunąć trwale konto na Spotify należy wypełnić formularz kontaktowy. W odpowiednim miejscu wybrać opcje Stałe usunięcie konta.
Formularz zostaje przesłany do administratora. Ten przesyła e-mail na podany w profilu adres. Z treści wiadomości dowiemy się, że bardzo przykro jest Spotify iż chcemy się z nimi rozstać. Nim to jednak nastąpi musimy odpowiedzieć na trzy pytania, a dokładnie wskazać trzy cechy, które pozwolą upewnić się adminowi, że wnioskujący to faktycznie właściciel konta. Czy są to za każdym razem te same dane trudno mi powiedzieć. Sam musiałem podać datę urodzin, urządzenia i systemy operacyjne, z których logowałem się i korzystałem ze Spotify. Jako trzecie proszono mnie o podanie trzech ulubionych list.
Nie zrozumiałem tej ostatniej opcji. Czy chodziło o listy, które program popbrał z iTunes czy albumy, które w całości przesłuchiwałem na urządzeniach mobilnych. Własnych list nie tworzyłem. Nastąpiła jeszcze jedna wymiana informacji i w ostatecznie otrzymałem wiadomość o usunięciu mojego konta.
Całkowite jego wykasowanie nastąpi po 7 dniach. To tak na wypadek gdybym zmienił zdanie.
Program partnerski lub wpsółpraca z Spotify?
Być może spotkaliście się na mojej stronie z odnośnikami do Spotify. Szczególnie we wpisach nt. muzyki, a dokładnie płyt. Postanowiłem jednak zaniechać współpracy, która odbywała się na zasadach partnerskiej sympatii. Aby pozyskać z takiej współracy jakieś profity polski oddział kieruje w korespondencji do zagranicznego oddziału. Ja z tej opcji ostatecznie zrezygnowałem.
Spotify w swym założeniu i przeznaczeniu jest naprawdę fajnym rozwiązaniem do onlinowego słuchania muzyki. Zastrzeżenia budzi aplikacja instalowana na komputerach. Uważajcie przy jej instalacji i ze zrozumieniem czytajcie komunikaty. Ja musiałem przeklikać, której z pytań przy konfiguracji i zafundowałem sobie obnażenie prywatności. Naszczęście ukryłem się już w krainie podane konto nie istnieje.