Polecić na wakacje książkę z zarządzania finansowego bankiem? Teoretycznie tekst skazany na porażkę. Kogo interesuje jak banki kontrolują poszczególne obszary działalności, w jaki sposób analizują ryzyka, czy co przekłada się na zysk banku? W zasadzie jeżeli na wszystkie pytania odpowiedź brzmi „nie interesuje mnie to” to zachęcam do lektury innych wpisów.
Oczytani w poradnikach inwestowania, których interesują mechanizmy jakimi zarządzany jest bank mogą sięgnąć po książkę Pani profesor Małgorzaty Iwanicz Drozdowskiej Zarządzanie finansowe bankiem.
Jej trzecie wydanie ukazało się w 2012 roku. Można by pomyśleć, że dla banków to szmat czasu, wiele zmieniło się po drodze i lektura może mieć charakter historyczny. Zgodzę się do pewnego stopnia.
Rekomendacje Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wymusiły na bankach zmianę podejścia do zarządzania. Przez ostatnie pięć lat rozwinął się obszar bankowości internetowej i mobilnej. Banki musiały zmierzyć się z nowymi obszarami zagrożeń, wykazać luki i załatać je.
Zarządzanie finansowe bankiem jest podstawą bankowości XXI wieku. Sięgnąłem po książkę, licząc się z tym, że za chwilę odłożę ją z powrotem na półkę. Choć interesuje mnie zagadnienie zarządzania ryzykiem banku to miałem obawę, że Pani profesor Małgorzata Iwanicz Drozdowska wydała książkę nie do przyswojenia przez przeciętnego klienta banku.
Od przeszło dekady jestem związany z bankowością. Być może fakt ten sprawia, że tematykę ogarniam i lektura sprawiała mi przyjemność. To główny powód dla którego piszę o niej. Oprócz fachowych zagadnień mamy do czynienia z językiem prostym, lecz nieprostackim. Zawarta treść ma głębokie podłoże merytoryczne, a przykłady pozwalają skonfrontować część teoretyczną.
Być może dawno już nie zetknąłem się z podręcznikiem, książką z obszaru wiedzy, zasad, wskaźników, analiz, procesów zarządzania. Miałem szczęście, że wpadło mi w ręce Zarządzanie finansowe bankiem i nie przełożyłem jej z miejsca na miejsca, a zgłębiłem jej tekst. Wam też polecam. Zdziwicie się jak utarty szlak lokowania środków w banku celem umożliwienia mu pożyczenia ich potrzebującym może być zawiły nim zmieni się w zysk lub stratę netto.
___
Książka Zarządzanie finansowe bankiem, autor prof. Małgorzata Iwanicz – Drozdowska, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, wydanie III, Warszawa 2012.