Nieziemska misja Simone Moro


Czy każdy z nas ma drugą szansę? Zmienić zajęcie w życiu, miejsce zamieszkania, najzwyczajniej w świecie zacząć od nowa.

Jedni mają dość swojej pracy, stereotypów, chcą zmienić swój świat na lepsze. Inni mają świadomość, że tego co robią, nawet jeżeli kochaliby to ponad wszystko, nie są w stanie kontynuować aż do starości.

Himalaizm sprawia, że starość przychodzi wcześniej. Przerażająca jest myśl, jeżeli się nie zginie to stanie się przed wyborem co dalej?

Reinhold Messner nie zaprzestał wyzwań. Ruszył w nieznane, nie koniecznie w górę. Przy okazji zaopiekował się zamkami tworząc swój Messner Mountain Museum w Południowym Tyrolu, we Włoszech. W góry wraca, choćby jako twórca fotoreportaży. Pisze książki.

Krzysztof Wielicki, zdobywca korony Himalajów i Karakorum, wydał Mount Everest biznesu usiłując przekonać czytelnika do strategii zarządzania, stosowanego w bazie u podnóża ośmiotysięcznika, w działaniu korporacyjnych spółek. W góry wrócił jako kierownik wypraw. Powstają o nim książki.

Simone Moro będąc u szczytu sił postanowił spełnić swoje wielkie marzenie, pilotowanie helikoptera, a jego następstwem miało być niesienie pomocy w górach. Pisze książki. Misja helikopter to historia o drodze przez biurokratyczną mekkę, gdzie nic nie jest proste, niczego nie da się obejść, ważne są papiery, procedury, egzaminy, kontrole, zasady. 

Misja helikopter autor Simone Moro himalaista, pilot.
Misja helikopter
autor Simone Moro

Ile Waszych planów zawiesiliście na haku? 

Czy pieniądze umożliwiłyby załatwienie ich wszystkich?

Misja helikopter może być Waszą metaforą. Trudności, fakty z jakimi przyszło się zmierzyć autorowi mogą być analogią do spraw z jakimi przyszło Wam się zmierzyć w życiu, gdy chcieliście iść krok dalej. 

Nie da się przeczytać Misji helikopter traktując ją tylko jako historię spełnionego marzenia. Opowieść ta kończy się w punkcie wyjścia, tym razem jest to marzenie wersja 2.0. Rozpoczyna się nowy rozdział. Cały ten ciąg zdarzeń, od miłości do latających maszyn z wirnikiem, aż po naukę latania, zdobywanie licencji, w końcu urzeczywistnienie celu, przepleciona jest goryczą, którą autor nazywa prawdą o biurokratycznej rzeczywistości jego kraju. Ma żal, wytyka głupotę i bez sens. 

Misja helikopter to literatura faktu, jej oceny bez owijania w bawełnę, a jednocześnie podnosząca na duchu i dodająca energii. Dopóki są siły i energii nie można się poddawać. 

Myślę sobie jakie to proste, wstań i zacznij działać. Zacznij od małych kroków, wyznaczaj małe cele, rozwiązuj zadania i pokonuj kolejne etapy. Potrzeba Ci mobilizacji, wzorców i energii ducha. Marzenia mogą się spełnić. Trzeba im tylko pomóc. Wystarczy zacząć od siebie.

___

Książka Misja helikopter, autor Simone Moro, tłumaczenie Gabriela Kuhn, wydawnictwo Agora, 2017