Walizka zamiast podstawowego rachunku płatniczego


Kto nie ma dziś konta w banku? Nie jesteście zainteresowani ofertami banku? Wbrew uprzedzeniom, instytucje te wcale nie muszą nas okradać. Jak poświęcicie temu chwile to i jakaś korzyść z tego może być.

Jeżeli jednak w dalszym ciągu nic Was nie zainteresuje to macie możliwość założenia podstawowego rachunku płatniczego. Zgodnie z przepisami* taki rachunek jest bezpłatny, podobnie jak posiadanie karty płatniczej. Darmowe ma swoje ograniczenia w postaci:

  • prowadzenie konta,
  • wpłaty i wypłaty w bankomatach i wpłatomatach własnych banku,
  • 5 przelewów na miesiąc (w tym zleceń stałych).
  • 5 transakcji (wpłaty i wypłaty) w obcych bankomatach i wpłatomatach na terenie RP.

Przy kolejnych bank naliczyć może prowizję, nie wyższą jednak niż obowiązująca dla innych oferowanych kont osobistych i kart płatniczych.

Wracając do analizy standardowej oferty banków szybko okaże się, że ta wbrew wszystkiemu jest lepsza. Przynajmniej w większości nie ogranicza, a wręcz przeciwnie zachęca do aktywności.
Pamiętać jeszcze należy, że rachunek podstawowy w banku można założyć tylko wówczas gdy nie posiadacie żadnego innego konta bankowego.

Gdyby jednak pokusa była tak silna, że gotów będziesz wyczyścić i zamknąć wszystko co bierzące to banki nie złożą broni.

Chciałbyś ekspresowo przelewać pieniądze na konto do innego banku? To oczywiście możliwe lecz zwykle nie za darmo. Za 0 złotych jest przelew elixir, którego realizacja trwa od kilku godzin do jednego dnia roboczego.

Bank BZ WBK ma w swojej ofercie Konto Jakie Chce. Nazwa odwołuje się przede wszystkim do opcji jakie możesz wybrać by było ci wygodnie.

Aby jeszcze bardziej zwiększyć zainteresowanie produktem wprowadza darmowe przelewy ekspresowe. Jeżeli opcja ta niezwykle Cię interesuje to nim złożysz podpis przeczytaj co i ile razy będziesz musiał zrobić aby oferta była w pełni atrakcyjna.

Mniej więcej znam oferty banków, w tym spółdzielczych. Byłem przekonany, że to co mam jest dobre i wystarczy. Jednak…

…sobotni wieczór, na pasażu galerii handlowej, przy stoisku mBanku pełno walizek. W pierwszej chwili pomyślałem, że chodzi pewnie kartę kredytową typu world. Czytam ulotkę i okazuje się, że wystarczy założyć zwykłe konto osobiste. Prezent jest bez zobowiązań.

Jak to się stało, że odszedłem od stoiska z walizką na kółkach? Może gdybym był wcześniej dostałbym drona, w ofercie były też głośniki bluetooth.

Mam konto osobiste i kolejną kartę płatniczą, którą muszę zrobić pięć operacji w miesiącu. Biorę też udział w promocji, w której bank zwróci mi 150 zł. Argumentem, który przemówił za złożeniem podpisu była chęć sprawdzenia bieżącego stanu aplikacji. Kilka dni później doszło coś extra…

Apple Pay

O tym, że usługa będzie w Polsce mówiło się od jakiegoś czasu. Nagle wszystko nabrało tempa i o to w pierwszej połowie czerwca klienci dziewięciu banków, w tym mBank i BZ WBK mogą korzystać z tej formy płatności. Do szczęścia potrzebne jest urządzenie wyprodukowane przez firmę Apple czyli jeden z ostatnich iPhone, iPad lub MacBooków z funkcją touch id.
Apple Pay działa i zbiera pozytywne opinie. Niebawem również na #mrkzwd se podzielę się wrażeniami, a póki co czas na podsumowanie.

Podstawowy rachunek płatniczy? Ma ono sens w określonych przypadkach. Będzie, bo zrobi się wygodniej dla instytucji, jednostek budżetowych. Będzie to margines, z prostej przyczyny, oferta kont osobistych w bankach jest dużo lepsza i wygodniejsza.
____
Podstawowy rachunek płatniczy, podstawa prawna:

*- Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 1997) implementującą dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego (Dz. Urz. UE L 257 z 28.08.2014, str. 214)