Najlepsza whisky single malt wg Forbes


Miesięcznik Forbes zaprezentował dziesięć najciekawszych destylarni single malt w Szkocji. Spoglądając na mapę i ilość producentów whisky w tym kraju wydaje się to zaledwie cząstką wspaniałej przygody. Na liście magazynu znaleźli się:

Balblair, Highlands

Okolica, w której mieści się Balblair zwana jest torfową gminą. Jej siedziba mieści się w wiosce Edderton. Powstała w 1798 roku. To niewielka ale solidna destylarnia, co przekłada się zarówno na samą whisky jak i jej filozofię wytwarzania, mocno osadzonej w tradycji.
Balblair potrzebuje czasu, dłuższej współpracy z drewnem. Cierpliwość wynagrodzona zostaje w postaci whisky najlepszego sortu. W Balblair single malt owoce i toffi są obecne zawsze, ale wraz z dojrzewaniem pojawiają się egzotyczne, mocne przyprawy, które zaczynają dominować. Niezwykle stylowa.

Dalmore, Highlands

W Dalmore, dalego na brzegach zatoki Cromarty panuje wieczna jesień. To właśnie tam w roku 1839 stworzono proces destylacji, który poprzez swoją ekscentryczność uczynił whisky z Dalmore o wyjątkowym poczuciu indywidualności.
Największą cechą produkowanej tam single malt jest jej destylacja, która odbywa się w alembikach o różnych rozmiarach. To sprawia, że ponowna destylacja alkoholu zmienia jego moc.
Działająca przez wiele lat w zaciszu destylarnia wróciła do grona prestiżowych destylarni. Swój sukces zawdzięcza starym, co najmniej pół wieku w beczkach, edycją: Sirius, Candela i Selene. Potężna, swój cieżąr Dalmore single malt zawdzięcza dębinie. Przechowywania w beczkach po sherry, pozwalających wzmocnić słodycz, po pięciu latach jeszcze ma wiele ze swojego pierwotnego charakteru. Dopiero po pietnastulatach leżakowania whisky Dalmore oddaje pole siłom drewna.

Glengoyne, Highlands

Siedziba Glengoyne przypomina gospodarstwo rolne, położone u podnóża stożka wulkanicznego Dumgoyne, najbardziej wysuniętej na zachód części wzgórz Campsie Fells. Ta niewielka destylarnia to doskonałe miejsce dla osób dopiero zaczynających przygodę z single malt. Sekret jej wyjątkowości tkwi w czasie i miedzi. Destylacja trwa bardzo powoli, pod czujną kontrolą temperatury alembików. Przechowywana w beczkach po sherry nadaje jej charakteru pełnego wigoru i owocowości.

Glenmorangie, Highlands

Twarda woda w strumieniu Tarlogie Springs, bogata w magnez i wapń może mieć niemały wpływ na Glenmorangie single malt.
Destylarnia powstała w miejscu byłego browaru Tain. Proces destylacji uwzględnia użycie funkcjonalnych stalowych kadzi zaciernych i fermentacyjnych. Sekret charakteru whisky z Glemorangie tkwi w finiszowaniu. Whisky dojrzewa w aktywnej beczce. Drewno delikatnie otacza owoce, soku wypływają, dębina się odkrywa, mimo to zawsze gdzieś w głębi czai się pierwotny charakter destylatu.

Aberlour, Speyside

Whisky o aromacie zielonych jabłek i czarnej porzeczki? Tutaj wszystko jest możliwe! Takie skojarzenia niesie Aberlour single malt w trakcie dojrzewania. Ziołowy finisz spleciony z owocową miękkością na języku, z dodatkiem mocy, pozwalającej jej spokojnie czekać w beczułce po sherry.
Aberlour to małe miasteczko. Destylarnia, którą działa obecnie powstała w 1879 roku. Był to czas produkcji lżejszych smaków whisky. I taka jest whisky Aberlour do dziś.

Glendfarclas, Speyside

W Glenfarclas, leżącej na obrzeżach Ben Rinne, produkuje się whisky od końca XVIII w.
Poprzez ciężko słodkie świeże destylaty destylarnia zalicza się do spadkobierców starego stylu. Niezmienność, dzięki której Glendfraclas pozostaje wierna korzeniom. Wszystkie beczki leżakują tam w tradycyjnych magazynach zwanych dunnage, niskie budynki o dachach z łupka i ziemnych klepiskach.

Macallan, Speyside

Styl Macallan jest mocno związany ze stylem starszych destylarni w okolicy Spey. Przechowywana w beczkach po sherry, których wyrabianie jest w beczkach wykonywanych po części z dębu szypułkowego, który zapewnia aromaty goździków, suszonych owoców i wysoki poziom tanin, a po części z amerykańskiego dębu białego, który odpowiedzialny jest za aromaty wanilii i kokosa. Macallan Highland Single Malt Scotch Whisky zaliczana jest do luksusowych marek gatunku.

Ardbeg, wyspa Islay

Ardbeg single malt uznawana jest za silnie torfową. Nie jest to główna cecha, która wyróżnia ją od innych. Ta tkwi w destylacji. Kształt i rozmiar alembików, szybkość destylacji i co najważniejsze moment odcięcia zbieranego destylatu. Fenole nie pojawiają się na końcu strumienia spływającego destylatu lecz są w nim przez cały czas. Ich koncentracja i i skład zmieniają się, co oznacza, że te wcześniej wychwycone są inne niż te, które pojawiają się pod sam koniec. Moment odcięcia strumienia jest tak ustawiony aby zachować, albo odrzucić, ściśle określone fenole.
Krótka fermentacja daje bardzo mocny aromat dymu, dłuższa fermentacja zapewnia kremowość i nieco kwasowości. Whisky Ardbeg leżakuj w napełnianych poraz pierwszy beczkach z amerykańskiego dębu.

Bowmore, wyspa Islay

Mury destylarni Bowmore stanowią ochronę dla miasteczka przed sztormowymi falami zatoki Loch Indaal. Browmore stało się sercem niewielkiej społeczności. Ciepło, które uzyskuje się w czasie produkcji, ogrzewa się w basenie (dawnym magazynie), a dym z suszarni napełnia powietrze aromatem. Destylarnia jest zakorzeniona w tym miejscu.
Tworzona w tym miejscu whisky zachowała swój standardowy sposób słodowania. Prawdziwe cechy Bowmore odkrywają się dopiero podczas leżakowania. To tropikalne owoce, które czuć od samego początku i choć na wstępie są przykryte torfem, szczególnie gdy umieści się je w świeżych beczkach po sherry, to w beczkach już kilkakrotnie napełnianych z czasem rozkwitają i nadaję temu trunkowi egzotyczny karaibski aromat.

Higland Park, Orkady

Odległość wyspy na której swoją siedzibę ma destylarnia Highland, od reszty Szkocji, jej samowystarczalność przyniosły własne rozwiązania wielu problemów. Położona na szczycie wzgórza wznoszącego się nad Kirkwall, a ciemne kamienie, z których jest zbudowana, sprawiają, że wydaje się wycięta w zboczu góry.
DNA tej whisky tkwi na początku i końcu jej tworzenia. Higland Park dojrzewa w beczkach po sherry, wykonywanych z czteroletniego suszonego na powietrzu europejskiego i amerykańskiego dębu.

___
Alkohol szkodzi zdrowiu.
Opisy na podstawie książki Wielki Atlas Whisky, autor Dave Broom, wersja Polska, tłumaczenie Jakub Kowalczyk, wydawnictwo Buchmann Sp. z o.o., Warszawa 2011