Możdżer Danielsson Fresco – Live (CD/DVD)


Gustownie wydany album. Po jednej płycie audio i DVD. Na tej drugiej dwa koncerty. Pierwszy, wrocławski z 2006 roku, drugi zarejestrowany został w Gdańsku w 2005 roku. Dysk audio zawiera zapis występu z 2006 roku w warszawskiej Fabryce Trzeciny. Całość jest zapisem prezentacji studyjnych płyt The Time oraz Between Us And Light na żywo.

Wizualna strona koncertów pomimo niemałych sal, barwą świateł nabiera kameralnej atmosfery. Siedząc wygodnie na kanapie, w ciemnym pokoju można zupełnie poczuć się częścią widowni. Taka sztuka nie udała się nawet Chrisowi Bottiemu na jego klimatycznym Night Sessions. Faktem jest, że mamy tutaj do czynienia zupełnie inną magią, choć źródło jej ukryte także jest w muzyce.

O tym, że Leszek Możdżer potrafi kreować niezwykły klimat z pomocą fortepianu wiem już z własnego doświadczenia. Mając obok siebie kontrabasistę Larsa Danielssona oraz grającego na instrumentach perkusyjnych Zohara Fresco wszystko nabiera jeszcze większego piękna. Całość dopieszczają zawodzenia, śpiewy perkusisty.

Jest taka muzyka, która mówi sama za siebie. W prostej swej formie, bez zasilaczy, przetworników, kaczek i innych dźwiękowych dopalaczy przemówiła z pomocą talentu. Bez niego każdy instrument jest bezradny. Z jego udziałem tworzy się coś wielkiego. Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco tworząc i grając wspólnie potęgują swoje zdolności. To może prowadzić tylko do jednego. Kwintesencja tego ujęta została na albumie Możdżer Danielsson Fresco Live. Muzyka ponadczasowa.
___
Tekst archiwalny z 03.11.2010 r.
CD/DVD Możdżer Danielsson Fresco – Live, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Zohar Fresco (Outside Music, 2007)