Leszek Możdżer – 27.03.2010 r., Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury


Gdy muzyka tworzona jest i wykonywana z emocjami wtedy nie ma żadnego znaczenia w jaką szufladkę zostaje wrzucona. Trzymam się tej teorii od lat.
Pasja, oddanie, otwartość, wszechstronność połączone z talentem. Tworzyć by zachwycać.
To jest możliwe.Sala widowiskowa Chorzowskiego Centrum Kultury posiada balkon. To na niego zdobyliśmy bilety. Dosłownie dwadzieścia minut przed rozpoczęciem. Dźwięk doskonale słyszalny. Wizualną część koncertu zapewnił podziw nad zwinnością palców Mistrza.

W 2004 roku wydali wspólnie płytę pt. Seven Pieces for Improvising Piano and Strings. Leszek Możdżer i orkiestra kameralna Aukso pod batutą Marka Moś. Po kilku latach przerwy we wspólnym koncertowaniu znów pojawili się na jednej scenie.
Koncert Siedem miniatur na fortepian improwizujący i smyczki zorganizowany został we wspomnianym Chorzowskim Centrum Kultury. Repertuar nie ograniczył się tylko do tytułowej siódemki. W części podstawowej występu usłyszeliśmy też jedną z kompozycji Fryderyka Chopina, czy utwór autorstwa Mistrza pt. ddd (choć jak stwierdził sam kompozytor zaczyna się od a).
Lubicie gdy czekolada sama rozpływa się w ustach? Taką słodyczą był ten koncert. Może niepotrzebne były te wyjścia/ wejścia. Psuło to atmosferę. Jednak kiedy już dłonie zbliżały się do klawiszy wszystko wokół przestawało istnieć. Oderwanie od codzienności.
Leszek Możdżer, niezwykły Artysta, doskonale przenoszący swoje emocje na język dźwięków. Dyrygent Marek Moś i jego orkiestra kameralna Aukso malowali muzyczne pejzaże, tła będące doskonałym uzupełnieniem każdej nuty jaką zagrał Mistrz tego wieczoru w Chorzowie.
Warto odkrywać, otwierać się na to co niepoznane przez nas w muzyce. Wzbudzone w nas emocje świadczyć będą o doskonałości tego co znajdziemy. Leszek Możdżer to jedna z największych muzycznych osobowości jakie stanęły na mojej muzycznej drodze. Jestem za to wdzięczny losowi.
___
Tekst archiwalny z 28.03.2010 r.;
koncert Siedem miniatur na fortepian improwizujący i smyczki, wystąpili: Leszczek Możdżer & Aukso orkiestra kameralna, 27.03.2010 r., Chorzów, Chorzowskie Centrum Kultury