Pierwsza walka o pozwolenie. Dziesięć lat bitew z biurokracją o zgodę na wjazd, pobyt i podbój szczytów w Himalajach.
Druga wojna o budżet. Wyprawa w najwyższe góry świata nigdy nie była tania. Na szczęście przyszło wsparcie, niczym orły z powieści J.R.R. Tolkiena. Polacy ruszyli w Himalaje. Ich celem była góra Nanda Devi East.
Góry nawet dla najbardziej pokornych nie mają litości. Są nieobliczalne. Lawina na zawsze uwięziła Stefana Bernadzikiewicza i Adama Karpińskiego.
Pozostali ruszyli do domu, którego albo już nie było, albo zmienił się. Przyczyniła się do tego wojna, już nie ta z biurokracją, ale najbardziej tragiczna, światowa.
Marzenia o tym, że szybko się skończy z czasem zastąpiło inne: niech wogóle się szczęśliwie skończy. Tęsknota przybierała na sile.
Janusz Klarner jak obiecał, przed wyjazdem na wyprawę w Himalaje, ojcu, ruszył do walki z okupantem.
Jakub Bujak osiadł w Wielkiej Brytanii, pragną jednego, spotkania z rodziną w Ojczyźnie lub na emigracji. Nadzieja umiera ostatnia. Nie podała się pomimo, że na jej drodze stanęła Żelazna Kurtyna.
W Polsce było jeszcze gorzej. Nikt nie czuł się wolny, Prześladowania, przesłuchania, zaginięcia.
W innych okolicznościach losu pierwsi polscy himalaiści byliby bohaterami, sławnymi herosami, przed którymi otwierałyby się nowe możliwości. Pozostała pamięć o wybitnym wyczynie.
Polscy himalaiści opowiada historię czterech śmiałków, którzy spełnili swoje marzenia. Dariusz Jaroń przedstawił losy pierwszych wspinaczy, których celem były najwyższe góry świata.
Autor zadał sobie wiele trudu, podejmując próbę rozwiązania zagadki zaginięcia Jakuba Bujaka i Janusza Klarnera. Fakt, że do dziś nie odnaleziono ich ciał pozwala wysunąć smutny wniosek.
Wynika z niego, że wszystkie osoby biorące udział w pierwszej wyprawie na Nanda zginęły, a ich ciała nigdy nie zostały odnalezione.
Legenda mówi, że każdego kto próbował zdobyć górę Nanda Devi East czeka tragiczny los. Potwierdza to tajemnicza śmierć wszystkich członków pierwszej wyprawy. Gdzie kryje się prawda tej historii?
Pierwsi himalaiści to wciągająca historia, napisana przyjaznym, lekkim językiem. Wnikliwa, a zarazem prosta historia przenosząca czytelnika w Himalaje z czasów międzywojennych, Europę w trakcie i po II wojnie światowej.
Dariusz Jaroń dochodzi do czasów współczesnych. Przedstawia postacie, w których pamięć o pierwszych polskich himalaistach nie przeminęła, próbujących rozwikłać zagadkę, odpowiedzieć sobie na pytanie, które przez dziesięciolecia pozostają bez odpowiedzi. Może kiedyś, w kolejnym wydaniu Polscy himalaiści autor dopisze nowe zakończenie?
___
Książka Polscy himalaiści, autor Dariusz Jaroń, wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o., Warszawa 2019;
zdjęcie w nagłówku tekstu fragment okładki książki, źródło: z archiwum Pani Magdaleny Bujak-Lenczowskiej.