Co to był za rok


Czyli ecommerce w czasie lockdown część 3 i coroczne podsumowanie zakupów internetowych.

Loteria InPost Dobrze się składa
Loteria InPost Dobrze się składa

Dobrze się odbiera

Firma In Post ogłosiła, że loterii Dobrze się składa otrzymała 3 miliony zgłoszeń. Osoby, które odebrały z paczkomatu swoją przesyłkę wciągu 2 godzin mogły zarejestrować się i wziąć udział w losowaniu elektrycznego samochodu, skuterów oraz 3000 zestawów klocków cobi paczkomat.

Skala ogromna. Biorą pod uwagę, że nie wszyscy zgłosili swoje przesyłki, inni zaś nie odebrali ich w określonym czasie to mamy podgląd na skalę działania firmy. Sam osobiście doświadczyłem przeładowania paczkomatów, konieczności odbioru z innego miejsca lub z punktu przyjęć.

Za punkt odbioru

Poczta Polska oraz firmy kurierskie odczuwają obecność firmy InPost na rynku dostaw przesyłek. Poczcie słabo idzie rozwój własnych paczkomatów. Raczej przeszkodą w rozbudowie sieci nie może być wymyślenie marketingowej nazwy urządzeń, z których klient bez ingerencji innych osób odbiera samodzielnie paczkę.

Kurierzy rozwijają swoje punkty odbioru. Niestety najczęściej są to miejsca, które ogranicza czas. Jeżeli pracujemy od 9 do 17 to najczęściej w tych godzinach otwarte jest miejsce skąd można odebrać paczkę. Lepiej organizuje się pod tym względem Poczta Polska. O ile sklepy Żabka zamykane są około godziny 23 to stacje paliw Orlen otwarte są najczęściej całodobowo. To już dużo lepszy komfort czasowy.

eCommerce jak market w internecie

To zasługa rozwijającego się ecommerce, któremu tempo narzucił lockdown. Zamknięte galerie handlowe, zmusiły sieciowe sklepów do rozwoju handlu internetowego. Odzież, książki, płyty, gry, sprzęt elektroniczny zamówić w oddzielnych, branżowych sklepach lub na platformach ecommerce, gdzie mniejsi lub więksi sprzedawcy mogą skorzystać z gotowych rozwiązań.

Prym na polskim rynku ecommerce wiedzie Allegro. Ich program Smart zapewnia darmowe klientom darmowe dostawy. Doskonale zorganizowana współpraca z InPost zapewnia szybkie realizacje zamówień. Darmowy koszt dostawy to przewaga, którą już dostrzegła konkurencja.

Rzecz w tym, że dużą rolę odgrywa nadal cena towaru oraz coraz bardziej wspomniany już czas. Na Empik.com możecie zamówić coraz więcej rzeczy, ale w większości przypadków po wyższej cenie oraz ich odbiór nie następuje nawet na drugi dzień. Dodajmy, że zarówno cenę jak i koszt dostawy obniżyć można korzystając z płatnego programu premium.

Cena i termin dostawy

Nawet w przypadku książek żaden ze sklepów internetowych, z Empikiem włącznie, nie przebił cenowo oferty sprzedawców na portalu Allegro. Dodajmy, że pojawili się tam sami wydawcy, a ich ceny nigdzie nie są bardziej atrakcyjniejsze.

Może wiele rzeczy zamówicie jeszcze taniej na AliExpress.com, ale wydłużony ze względu na pandemię czas realizacji z 60 do 90 najcześciej jest przekroczony. Tylko najbardziej odważni zdecydują się zamówić prezenty świąteczne na Ali. Chyba, że zrobił to co najmniej cztery albo nawet więcej miesięcy wcześniej.

Jednak w 2020 roku wygrało Allegro, które dzięki swojej rozbudowanej platformie próbuje także podciąć skrzydła ogłoszeniom lokalnym. Gdy chcemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu możemy wystawić je na sprzedaż. W czasie pandemii zalecano ograniczone ilości osób w trakcie bożonarodzeniowej Wigilii i Sylwestra. Co dopiero umawiać się z kimś na odbiór osobisty wystawionych rzeczy.

Ogłoszenia lokalne

Allegro lokalnie ma pomóc zwykłemu amatorowi sprzedać rzeczy z możliwością wysyłki. Na taką opcję musiał zareagować największy portal lokalnych ogłoszeń – OLX. Do tej pory rekomendował osobisty odbiór i płatność przy finalizacji transakcji. Możliwość oszustwa bliska zeru. W przeciwieństwie do opcji wysyłki towaru, która ostatecznie pojawił się dla kupujących.

Skala ryzyka oszustwa wzrosła automatycznie, a o tym jak możemy zostać okradzeni piszą nie tylko najsłynniejsze portale, ale również przestrzegają banki, które czują się odpowiedzialne za swoich klientów.

Jeżeli zdarza ci się oglądać filmy w TV lub na kanale YouTube to z pewnością widziałeś reklamę aplikacji Wanted. Masz w szafie ubrania, których już nie nosisz? Zrób zdjęcie i wystaw je na sprzedaż. Wydaje się proste i bardzo kuszące. Zainteresowanie jest tak duże, jak skala negatywnych na temat oszustw, sporów dotyczących realizacji, towarów niezgodnych z opisem.

Niezależnie czy mamy do sprzedania zbędne rzeczy lub ubrania. Używane rzeczy mimo wszystko lepiej sprawdzić osobiście przed dokonaniem płatności. Skala potencjalnych kupców maleje, ale przekłada się to spokojne dobicie targu. Podoba się? Kupuje. Nie podoba się, każdy idzie w swoją stronę. To tego potrzebna jest tylko cierpliwość. Kupiec prędzej czy później powinien się odezwać.

Epilog

Rok 2020 to dziwny czas. Szansa dla eCommerce, który zwiększył swój udział w rynku. Nie jest jednak zastąpić wszystkiego. Może na nartach i da się pojeździć na jakimś symulatorze, ale przenocować w hotelu już nie bardzo. Co dopiero powiedzieć o wszystkich radościach życia jakich doświadczamy na wolnym powietrzu.