Górami pisane


Otuliłem się nad ranem kołdrą. Słońce oświeciło na tyle pokój bym mógł domęczyć oczy książką. Ciepło i przytulnie, a na zdjęciach Największych tragedii śnieg, silny wiatr, niskie temperatury.
Od dawna mam wszystkie sześć części cyklu Polskie Himalaje. Dodatki filmowe obejrzałem niezliczoną ilość razy. Dopiero teraz sięgnąłem po treść. Zacząłem od najsmutniejszego tematu. Sukcesy wypraw w najwyższe Góry Świata niejednokrotnie przepłacone zostały śmiercią. Zsuwające się lawiny porywające z sobą wszystko co napotkają na drodze. Ludzki błąd, chwila nie uwagi będąca następstwem wycieńczenia organizmu.

I tym razem nikt nie zadaje sobie pytania poco i dlaczego człowiek się naraża. O tym co może się wydarzyć z reguły się nie myśli. Jest cel. Odwlec od niego może zdrowy rozsądek. Żaden ze szczytów nie jest cenniejszy od życia.

Janusz Kurczab, autor serii Polskie Himalaje w swych opisach niejednokrotnie odwołuje się do książek, artykułów z gazet. Wśród nich odnajduje fragment książki Mój pionowy świat o Jerzym Kukuczce. Przeszukałem kiedyś księgarnie internetowe oraz serwisy aukcyjne. Bez skutku. I oto dzisiaj przy okazji czytania informacji o kursach wspinaczkowych znajduję istniejący od 1999 roku serwis wspinanie.pl. Wśród zakładek menu Księgarnia i oczom własnym niewierze! Długo się nie zastanawiałem.

  • Mój pionowy świat, autor Jerzy Kukuczka, wydawnictwo Mac Systems, Katowice, 2008;
  • Moje życie na krawędzi, autor Reinhold Messner, wydawnictwo Stapis, Katowice, 2008;
  • Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz, autor Ewa Matuszewska, wydawnictwo Iksry, Warszawa, 2009;
  • Smak gór, autor Ryszard Pawłowski, wydawnictwo Stapis, Katowice, 2004.

Zapas literatury na lato dokonany.
___
Seria Polskie Himalaje, część 5 Największe tragedie, autor Janusz Kurczab, wydawnictwo Biblioteka Gazety Wyborczej, Warszawa, 2008