Chciałem być piosenkarzem czyli o Krzysztofie Krawczyku


Skoro powiedziało się Kombi czy można powiedzieć Krzysztof Krawczyk? O ile Grzegorz Skawiński, gitarzysta, wokalista Kombii, zapisał się na kartach historii metalu biorąc gościnny udział w nagraniach Vader czy Acid Drinkers, a nawet sam Ozzy Osbourne o mało nie dał mu angażu w swoim zespole, to cóż ciężkim graniem ma wspólnego ex-członek zespołu Trubadurzy?

Książka Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka opowiada dzieje kariery, która bliska jest historii zespołów z naszej rodzimej sceny metalowej. Mam tu na myśli twórców, którzy swoje debiutanckie płyty wydawali w latach osiemdziesiątych XX wieku.

TSA, Turbo czy Kat próbowali swych sił ma Zachodzie. Niestety różne przeciwności losu pokrzyżowały plany i na dobrą sprawę choć tytuły płyt widnieją w katalogach tamtejszych wytwórni to wątpię by ktoś kochał te nagrania tak jak czynią to rodacy.

Jest jeszcze druga strona medalu popularność, a przede wszystkim przeboje. Kto nie nucił nigdy Parostatkiem w piękny rejs… niech pierwszy rzuci kamieniem. Odgrzebując się z gruzy jaki w tym momencie spadł na mnie będę stał na stanowisku, że pewne osobistości trzeba poznać. Do nich należy Krzysztof Krawczyk.

Siła i determinacja w dążeniu na szczyt sławy, nie tylko tej w Polsce, ale również poza nią. Próba podboju Ameryki, romans z disco polo można uznać za porażki. Artysta nie wykręcał się od nich. Nie obwiniał menadżerów. Robił co czuł licząc że cel zostanie osiągnięty.

Hip hop przyznał się do szacunku dla twórczości artysty, a scena metalowa? Nie ma z nim nic wspólnego, ale twórczość zna i takie uznania dla dorobku każdy muzyk by pragnął. Choćby z tego względu biografia Krzysztofa Krawczyka jest warta uwagi.

Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka nie jest idealna. Nie sposób odnieść wrażenie, że autorka Anna Binner podpina tanie sensacje dla przyciągnięcia pomponikowych czytelników. Kto lubi muzykę, szanuje artystów ten ma gdzieś pośmiertną walkę o majątek artysty między jego najbliższymi. To sprawy rodzinne Krawczyków. Niestety współczesny świat chłonnie takie tematy jak gąbka.

Czyta się biografię Chciałem być piosenkarzem szybko i przyjemnie, życiorys Krzysztofa Krawczyka był naprawdę ciekawy. Jego los zafundował mu niespodziewane zwroty akcji. Mimo to szedł do przodu, a u kresu z dumą mógł spojrzeć wstecz. Zostawił dorobek, którego ludzkość nie zapomni. Książka Anny Binner jest dopełnieniem, podsumowaniem tej historii.
___
Książka Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka, autor Anna Binner, wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021
zdjęcie: okładka książki