Krzysztof Krawczyk


Powiem wprost Krzysztof Krawczyk zasłużył na dużo lepszą biografię. Książka Anny Binner Chciałem być piosenkarzem nie jest zła, ale pozostawia spory niedosyt. Tym większy im dłużej czyta się o sprawie ojcostwa i konflikcie pomiędzy jedynym synem artysty, a jego ostatnią żoną. Wieje spod pomnika i nie wiadomo na co i po co to komu. Szczególnie, że cały ten marazm zrobił się po śmierci piosenkarza, a całe to szambo otwarli pseudo dziennikarze z portali plotkarskich i nic nie wartych.

Skoro kwestie kto położył łapę na majątku artysty po jego śmierci mamy już za sobą przejdźmy do sedna książki. Krzysztof Krawczyk ciągle dążył, szedł w kierunku szczytu. Nawet gdy musiał zejść w doliny, myślał o swoim celu. Poklask i uwielbienie niweczyły dzieje losu. Piosenkarz chwytał się każdej możliwej okazji, która mogła przynieść mu sławę. Jego wszechstronność dopiero z czasem, w ostatniej dekadzie życia sprawiła, że wszedł niemal bocznymi drzwiami do panteonu polskiego

Biografia Krzysztofa Krawczyka

Okładka książki Chciałem być piosenkarzem
Okładka książki „Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka”

Kariera w PRLu, w krajach dawnego układu warszawskiego, w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych i wreszcie w Polsce gdzie w przeciwieństwie do Maryli Rodowicz, Krzysztof Krawczyk znalazł współpracowników, którzy w porę pomogli przestawić zwrotnicę by stał się artystą, a nie kolejnym Zenkiem. Tym, który skierował go na odpowiednie tory był bez wątpienia Goran Bregović. Od tamtej pory Krzysztof Krawczyk nie zbłądził już z wytyczonej trasy. Może być spokojny o własny dorobek. Uczynił go nieśmiertelnym. Czy osiągnął swój cel?

Urodzić się z talentem to jak złapać pana boga za nogi. Los, współpracownicy, decyzje i wiele innych czynników przekłada się na wspomnienie o nas. Nasza historia, fakty, daty, które ktoś podsumuje. Krzysztof Krawczyk zainspiruje nie jednego autora. Anna Binner wykorzystała swoją szansę. Sprawiła, że jej książką Chciałem być piosenkarzem to lektura lekka, łatwa i przyjemna, pomimo że temat nawet po śmierci artysty nie do końca taki był.


Książka Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka, autor Anna Binner, wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *