Krzysztof Krawczyk


Powiem wprost Krzysztof Krawczyk zasłużył na dużo lepszą biografię. Książka Anny Binner Chciałem być piosenkarzem nie jest zła, ale pozostawia spory niedosyt. Tym większy im dłużej czyta się o sprawie ojcostwa i konflikcie pomiędzy jedynym synem artysty, a jego ostatnią żoną. Wieje spod pomnika i nie wiadomo na co i po co to komu. Szczególnie, że cały ten marazm zrobił się po śmierci piosenkarza, a całe to szambo otwarli pseudo dziennikarze z portali plotkarskich i nic nie wartych.

Skoro kwestie kto położył łapę na majątku artysty po jego śmierci mamy już za sobą przejdźmy do sedna książki. Krzysztof Krawczyk ciągle dążył, szedł w kierunku szczytu. Nawet gdy musiał zejść w doliny, myślał o swoim celu. Poklask i uwielbienie niweczyły dzieje losu. Piosenkarz chwytał się każdej możliwej okazji, która mogła przynieść mu sławę. Jego wszechstronność dopiero z czasem, w ostatniej dekadzie życia sprawiła, że wszedł niemal bocznymi drzwiami do panteonu polskiego

Biografia Krzysztofa Krawczyka

Okładka książki Chciałem być piosenkarzem
Okładka książki „Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka”

Kariera w PRLu, w krajach dawnego układu warszawskiego, w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych i wreszcie w Polsce gdzie w przeciwieństwie do Maryli Rodowicz, Krzysztof Krawczyk znalazł współpracowników, którzy w porę pomogli przestawić zwrotnicę by stał się artystą, a nie kolejnym Zenkiem. Tym, który skierował go na odpowiednie tory był bez wątpienia Goran Bregović. Od tamtej pory Krzysztof Krawczyk nie zbłądził już z wytyczonej trasy. Może być spokojny o własny dorobek. Uczynił go nieśmiertelnym. Czy osiągnął swój cel?

Urodzić się z talentem to jak złapać pana boga za nogi. Los, współpracownicy, decyzje i wiele innych czynników przekłada się na wspomnienie o nas. Nasza historia, fakty, daty, które ktoś podsumuje. Krzysztof Krawczyk zainspiruje nie jednego autora. Anna Binner wykorzystała swoją szansę. Sprawiła, że jej książką Chciałem być piosenkarzem to lektura lekka, łatwa i przyjemna, pomimo że temat nawet po śmierci artysty nie do końca taki był.


Książka Chciałem być piosenkarzem. Biografia Krzysztofa Krawczyka, autor Anna Binner, wydawnictwo Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.