Rzetelność to cecha, której nie uwzględnia się przy produkcji 99% sprzętu elektronicznego, samochodów i innych produktów skierowanych do masowego odbiorcy. Nawet firmy z wieloletnim stażem na rynku, mający wyrobioną markę nie stawiają już tak bardzo na jakość.
Rzetelnie wykonany produkt, wysokiej jakości skazuje firmę na spowolnienie produkcji, a co za tym idzie niższe koszty. Klient kupując produkt o takich cechach nie nabędzie następnego w najbliższych trzech latach.
Firma Apple ma inne podejście. Jej twórcy od początku przyświecała inna idea. Dać ludziom doskonałą jakość. Tą samą politykę przyjął także w Pixar, która stała się najlepszą firmą filmów animowanych. Steve Jobs był kreatorem cywilizacji. Perfekcjonistą o jasno określonym celu. Poprzez upraszczanie ulepszał świat. Swym działaniem wzbudził wiele kontrowersji. Ludzie z jego bliskiego otoczenia zgodnie przyznają, że nie był łatwym człowiekiem. Nikt jednak nie zaprzeczy, że miał wpływ na ludzi. Na miliony.
Steve Jobs dał wolną rękę autorowi swojej biografii. Przed Isaacsonem Walterem postanowiono trudne zadanie. Kampania promocyjna przed samą datą wydania książki dorównywała wszystkim premierą produktów Apple. Wreszcie nadszedł dzień premiery.
Nie jest prosto napisać biografię, szczególnie o kimś kto działał na tylu obszarach. Sztuką jest równo rozłożyć wydarzenia te z najstarszej przeszłości po ostatnie wydarzenia. Zwykle najwięcej uwagi poświęca się dawniejszym wydarzeniom. Im bliżej końca tym większe odnosi się wrażenie pośpiechu i streszczenia zdarzeń nie mniej ważnych jak te pierwsze.
Isaacson Walter doskonale przedstawił postać Steve Jobsa. Niestety przyśpieszył bieg najnowszych wydarzeń co zubożyło mocno całość. Z pewnością nie będzie lepszej książki o geniuszu naszych czasów. Niemniej biografia Steve Jobs zabrakło rzetelności i jakości jakiej gwarantował nam przez wszystkie lata swej działalności jej bohater.
___
Książka Steve Jobs, autor Isaacson Walter, wydawnictwo Isignis, Kraków 2011