Dwa światy


Dorośli, szczególnie mężczyźni bywają dziećmi do końca. Dojrzewa odpowiedzialność, potrzeba niesienia bezpieczeństwa najbliższym. Mimo to nie gaśnie pragnienie prostej radości. Świat dziecięcy jest inny. Szczery i prawdziwy. Tym różni się od dorosłej codzienności, walki o byt. Także o nieskalany świat dziecka. Doskonale pokazuje to Rzeź Romana Polańskiego.
Christoph Waltz wypadł świetnie w roli ojca broniącego syna, któremu zdarzyło się w sposób nieco brutalny walczyć o swój honor. Żaden z czwórki rodziców nie zwątpił ani na moment w wartość swojego dziecka. Spotykają się dwie rodziny aby wspólnie dojść do porozumienia w sprawie swoich synów. Nasila się szczerość i otwartość. W łeb bierze uprzejmość. Robi się prawdziwa rzeź. Tymczasem za oknem istnieje inny świat. Dzieci potrafią szybko rozwiązywać swoje konflikty i nieporozumienia. Bez pism, postanowień stron, podpisów, decyzji, wyroków. Dlaczego dorośli tego potrzebują?
___
Film Rzeź (oryginalny tytuł Carnage, reżyseria Roman Polański, scenariusz Roman Polański, Yasmina Reza, produkcja Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, 2011