Plama Kazika


Sceniczny powrót Kazika Na Żywo okazał się wielkim sukcesem. Passa trwa bez przerwy. Pełne sale. Zespół nie odcina kuponów. Na rynku od kilku tygodni do kupienia jest płyta Bar La Curva / Plamy na słońcu. Bez odcinania kuponów, koncertowych wersji, unikatowych śmieci, zupełnie nowy materiał.

Wydawca płyty ustanowił wyłączność na zakup krążków tylko jednej sieci sklepów. To sparaliżowało jej dostępność poza obszarem działania tej marki. Zważywszy na sprzedaż w granicach złotej płyty, krok ten raczej nie będzie wywoływał żadnych wyrzutów. Odczekałem cierpliwie. Kupiłem taniej w swoim ulubionym sklepie. O pieniądzach więcej nie piszemy, bo się ktoś gotów przyczepić, że nie do swojego portfela zaglądam. Więc zakładam słuchawki i słucham płyty.

Bez zaangażowania Roberta Licy Fredricha nie byłoby Bar La Curva / Plamy na słońcu. Nikt też nie powie mi, że sukces tego krążka to zasługa samego Kazika. Płyta leci niemal na okrągło i jednego co jej brakuje to instrumentalnych wersji wszystkich zamieszczonych piosenek. Taki ruch zrobiła Luxtorpeda na swojej debiutanckie płycie. Szkoda, że Lica nie przeforsował takigo rozwiązania również tutaj. Dla Roberta Friedricha 2011 rok był bardzo owocny. Wspomniana Luxtorpeda, nowa płyta Arki Noego i w końcu KNŻ. Z wszystkich tych trzech płyt Bar La Curva / Plamy na słońcu wydaje się najlepsza muzycznie. To mistrza prawej ręki dołączyli profesjonaliści. Efektem jest doskonały muzycznie krążek. Tu nie ma wątpliwości, że Kazik Na Żywo to zespół, a nie tylko kapela akompaniująca liderowi. Ów szef okazuje się najsłabszym ogniwem całego przedsięwzięcia.

Wielokrotnie powtarzałem, że teksty Kazika Staszewskiego komentujące sprawy na czasie. Nie wielu pewnie wie kto to nie jaki łysy jadący do Moskwy. Tak i za lat parę nie wielu skojarzy panią Hankę (utwór Hanka Gronkowiec walczy) Tym bardziej, że już dzisiaj nie wiele mnie interesuje kto na stołku prezydenta Warszawy zasiada. Pozostałe również niosą znamię obojętności. Nie zwracają zbytnio uwagi, brakuje charakteru i siły przekazu jaką miał Kazik Staszewski dawniej.

Udany muzyczny powrót. Świetna muzyka, pełna energii, gitarowego żaru, miło bzyczącego basu, jak zwykle doskonalej gry Tomka Goehsa na perkusji. Dobra forma to dodatkowy atut przemawiający za wybraniem się na najbliższy koncert Kazika Na Żywo w okolicy.
___
Płyta Kazik Na Żywo Bar La Curva / Plamy na słońcu, wydawca SP Records, 2011