Oszczerstwo specjalne


Przed emisją Star Wars: Imperium kontratakuje (program TVP 1, wtorek, 28.01.2010, godz. 20:25) zapowiedziano program Misja Specjalna, w którym powrócono do tematu fundacji dawców szpiku kostnego. Dotrwałem. Oglądałem, słuchałem i zastanawiałem się o co chodzi. Kilku panów skarżyło się, że aktywna Fundacja DKMS Polska współuczestniczy w handlu szpikiem. Ewentualny dawca z Polski jedzie do Niemiec na zabieg, a następnie pobrany materiał staje się towarem handlowym.
Niejaka pani Elżbieta Jaworowicz nakręciła swego czasu jeden z odcinków swojego programu Sprawa dla reportera o wydarzeniu mające miejsce w Mikołowie. Z trzygodzinnej rozmowy stron w sprawie wycięła wypowiedzi tak aby wszystko niosło posmak sensacji. Od tamtej pory wiem, że każdy jej program to tania, nakręcana sensacja. I nie tylko jej program, jak się okazuje.
Za pośrednictwem serwisu YouTube można zobaczyć cały wywiad nakręcony z dyrektor Fundacji DKMS Polska. Prawda w telewizji? Tam też muszą zarabiać, nawet w tej publicznej najbardziej zakłamanej. Fabryka do robienia pieniędzy jak każda inna. Intencje? Wywołać sensację, najtaniej, a na ludzkiej głupocie przeliczyć potem zyski.
Nie żałuje swojej prywatnej decyzji i wyboru fundacji. To ludzie stworzyli granice, paszporty, obywatelstwa, pesele. Ludzkiego życia to nie uratuje. Ono jest najważniejsze. Bez względu na to o jakiej fladze uczyło się na lekcjach wychowania obywatelskiego.