Moje sINGle


Bank Śląski ING świetnie radzi sobie w social mediach za co zbiera zasłużone nagrody.
Oprócz obecności w najpopularniejszych serwisach społecznościowych, stworzył również własną Społeczność ING. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jedynie po to aby zmagać się z grupą przeciwników nowego systemu. To miało być nie moje ING. Coś jednak trzymało mnie i ciągle nie mogłem powiedzieć basta.

Ciągłość dostępu do własnych środków

Nie mam tu na myśli przeniesienia rachunku do innego banku. Uważam, że każdy powinien mieć konto w co najmniej dwóch bankach aby utrzymać własną ciągłość (działania) dostępu do swoich środków. Awarie są i będą. Nikt nie jest alfa i omegą. Jeśli nie zawiodą ludzie to da o sobie znać sprzęt lub błędy w oprogramowaniu. Brak dostępu do systemu oznacza brak dostępu do środków. Mając konto w drugim banku zapewniamy sobie alternatywny dostęp do pieniędzy.

Społeczność ING

Obserwuje dyskusję, która toczy się wśród uczestników Społeczności ING. Z lawiny pretensji i błagań o pozostawienie dostępu do starej wersji bankowości internetowej nie wiele tak naprawdę jest uwag czy propozycji zmian, które faktycznie mają rozsądne uzasadnienie.

Jestem użytkownikiem, który najpierw kieruje się intuicją. Gdy ona zawiedzie przesiadam się na instrukcję. Potem analizuje sensowność. Jeżeli w głębi siebie czuje, że moje rozwiązanie byłoby lepsze, wygodniejsze, funkcjonalniejsze, proponuje zmianę. Tak jest również przy Moim ING.

Moje ING

Nowy system bankowości internetowej Banku Śląskiego ING na początku zaskoczył. Podoba mi się jego lekkość wyglądu. Nie rozumiem baloników, ale zauważyłem, że są to lejki gdzie coraz częściej udaje się dotrzeć do informacji na skróty. Niestety czasami trzeba nadłożyć drogi. I nawet przez chwilę nie tracić głowy.

Produkty bankowe

Jedno rachunek podstawowy, do tego konto oszczędnościowe. Karta płatnicza, do tego aktywny blik oraz wirtualna karta jeżeli korzystasz ze smartfonu z systeme Android. Można powiedzieć pakiet standardowy. Lokaty? Nieopłacalne. Lepiej już wychodzi oszczędzanie przez okresowe konto OKO Bonus. Kredyt? Z reklamy można by się pokusić. Jednak tylko jeżeli naprawdę jest potrzebny.

Bankomaty

Jeszcze do niedawna Bank pozwalała na swobodną wypłatę pieniędzy ze wszystkich bankomatów w Polsce. Dziś ograniczenie jest do jednej wypłaty. Pytanie więc jak często musisz korzystać z gotówki i ile darmowych bankomatów z logiem Lwa jest w Twojej okolicy? U mnie dużo i tutaj mamy pierwsze uzasadnienie.

Komfortowo

Zwykłym klientem, który zrobi przelew, przeleje pieniądze na oszczędności i najczęściej posługuje się kartą płatniczą. Aplikacje na telefon zainstalował. Od czasu do czasu sprawdzi stan konta na ekranie startowym. Podoba mu się, że w nagłym wypadku może sprawnie zasilić rachunek z konta oszczędnościowego. Powiadomienia? Fajnie wiedzieć, że jest już wypłata. Tylko poco mi informacja w chwili gdy właśnie zapłaciłem za zakupy? Bezpieczeństwo? No, tak jest to jakieś uzasadnienie. Dużo więcej zalet ma wtedy gdy konto jest wspólne, np. pakiet Komfort.

Wtedy możesz z kim chcesz posiadać razem rachunek. Bank pobiera opłatę miesięczną, ale zwalnia przy tym np. z opłat za wypłaty gotówki z obcych bankomatów. Znów zaleta wyjęta spoza systemu bankowości internetowej i mało atrakcyjna dla tzw. singla.

Dla singli

Osoby samotne, czy posiadające samodzielne konto w ING po prostu korzystają z wszystkich udogodnień i na koniec kwietnia 2017 r. system Moje ING jest ewidentnie dedykowany dla nich.

Zmieni się to gdy taka osoba zostanie choćby tylko pełnomocnikiem do innego konta i pojawi się ono w systemie. Wtedy próba wyciągnięcia jakichkolwiek informacji nie jest już taka szybka i oczywista.

Ustawienia własne do konta

Można wprowadzić ustawienia własne co do wyświetlanych informacji, np. balonów z rachunkami. Dotrzemy do nich dłuższą droga. Możemy też wykonać transakcję, ale zwrócić trzeba uwagę już przy kolejnych przelewach, bo z automatu podstawiać będzie się nam rachunek główny.

Ukryłem rachunek, do którego posiadam pełnomocnictwo. Mam do niego dostęp przez zakładkę Moje finanse. Wybierając je z prawego bocznego menu mogę Wykonać transakcję. Dla kolejnej będę musiał przejść całą ścieżkę od nowa.

Jeżeli wybrałbym bezpośrednio z menu Wykonaj transakcję dostępny będę miał tylko rachunek główny jako konto do obciążenia.

Ustawienie filtrów związanych z rachunkami nie działa (jeszcze?) dla Historii na tzw. pulpicie (strona po zalogowaniu do systemu). Tam wciąż są „wymieszane” operacje ze wszystkich kont. To jest właśnie to miejsce, gdzie chce dokonać najszybszej analizy tego co działo się na rachunku. W tym miejscu pomyślałem, że to system dla sINGli.

Kotwica z karty płatniczej z własnym wizerunkiem

Jeszcze trudniej odejść z Banku ING gdy ten da Ci możliwość wyrobienia karty płatniczej z własnym wizerunkiem. Skorzysta z usługi Twój współwłaściciel i już nie będzie chciał się rozstać z nią, a ty nie będziesz miał serca złożyć wniosku o zamknięcie i przeniesienie gdzieś, gdzie i tak nie jest lepiej.

Zanim wybierzesz się do oddziału pomyśl ile bankomatów masz w okolicy, do kogo należą. Wbrew temu co może się wydawać to właśnie nagła i pilna potrzeba wypłaty gotówki generuje największe koszty na rachunku. Mam ten komfort, że nie muszę się tym stresować.

Sing sING nazywają go.

Jesteś sam? Załóż konto Direct.
Chciałbyś wspólne konto? Pomyśl o Konto komfort?
Konto Direct bez problemu zmienisz na Komfort.

Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie być posiadał konto także w innym banku i miał pewniejszy dostęp do swoich pieniędzy przez 24 godziny na dobę.