List do Mikołaja


Górnik zjeżdża na swoją pierwszą dniówkę pod ziemię. Kamera skierowana w górę. Widać coraz mniejsze dzienne światło. Po chwili ciemność. Kadr z windą równie udany jak ten z Ciszy, kiedy wyławiano ciało z Czarnego Stawu.
Dla swojej ukochanej córki i lepszego bytu podjął ryzyko. Miał dużo szczęścia w swoim życiu, a jego losy opowiedziane zostały w kolejnej Prawdziwej historii. Film nosi tytuł Laura. Trochę zabrakło w nim emocji jakie towarzyszyły Ciszy. Pewnie to rzecz własnego odbioru tematu.
Za pośrednictwem portalu MySpace zapoznałem się z najnowszym wydawnictwem grupy Blindead Affliction XXIX II MXMVI. Co w tym zespole takiego jest, że chce mieć jego kolejne płyty? To co usłyszałem kilkukrotnie na profilu zespołu sprawia, że odczuwa się potrzebę jeszcze bliższego bytowania z tymi dźwiękami i klimatem jaki tworzą. Wydany przez Mystic Production digibook zawiera opowiadania nawiązujące do konceptu całej płyty. Poprosiłem Mikołaja o nią. Jeżeli okaże się, że byłem niegrzeczny kupie ją sobie sam. Potrzeba posiadania i ciekawość jak zabrzmi to wszystko w głośnikach rozprzestrzeniających te dźwięki po domostwie jest ogromna. Wręcz nie do opanowania.
Zetknąłem się z pierwszymi podsumowaniami 2010 roku. Nowa płyta Blindead to dowód na to, że nie wszystko najlepsze już w tym roku było. Zatem refleksje odkładam jeszcze na co najmniej miesiąc.
___
Film Laura z cyklu Prawdziwe historie, reżyseria Radosław Dunaszewski, scenariusz Radosław Dunaszewski, Piotr Fede, Polska 2010;
płyta Blindead Affliction XXIX II MXMVI, wydawca Mystic Production, 2010