Kompletowanie kąta


Kupić meble ładne w wyglądzie, dobrze wykonane, trwałe i w przystępnej cenie oznacza wizytę w kilku salonach meblowych. Otwarte umysły, bez ścisłych założeń. Pierwszy cel – Ikea.
Jakość szwedzkich mebli jest na dobrym poziomie. Są trwałe i funkcjonalne. W trakcie jednej z wizyt w katowickim oddziale zwracamy uwagę na system Aspelund. Rodzi się pierwsza wizja sypialni. Zakup wiąże się z wymianą łóżka. Proponowane w tej serii ostudza nasz zapał. Wystające śruby psują mocno efekt. Znajdujemy kolejną niedogodność w postaci płytkich na głębokość szuflad.
Druga wizyta w tym sklepie związana jest zebraniem informacji na temat systemu Malm. To chyba najbardziej znany i charakterystyczny system Ikei. Cena idzie w parze z dobrą ceną. Szafki nocne posiadają odpowiednią szerokość. Minusem jest znów rama łóżka. Postanawiamy zajrzeć do znajdującego się także przy ulicy Roździeńskiego sklepu Agata Meble.
Gdyby wyposażać na przykład pokój jadalny lub gabinet można byłoby wybrać coś z stylu klasycznym. Problem jednak robi się gdy odsuniemy szufladę. Jestem uczulony na tym punkcie. To jeden z pierwszych kroków sprawdzenia jakości wykonania mebli. Jeżeli zastosowano najprostszy system prowadnic wówczas nie warto dalej zastanawiać się nad kupnem. Skupiamy się więc ekspozycji łóżek. Tu wybór i jakość jest już dużo lepsza niż w sklepach Ingvarda Kamprada. Wyróżnia się jedno o symbolu 5051. Skurzane obicie, bez ostrych krawędzi staje się wzorem, do którego będziemy porównywać kolejne modele.
Sieć Agata Meble współpracuje z firmą meblarską VOX. To ta część sklepu gdzie można porównać jakość wykonania w stosunku do całej eksponowanej reszty. Różnica jest też w cenie. Jeżeli dysponujemy odpowiednio grubym portfelem i odpowiadają nam projekty możemy zamawiać.
Choćby cząstka wahania niech będzie impulsem do dalszej podróży. Sklepy firmowe posiadają ofertę sezonową i nie tak szybko coś z niej znika.
Patrząc z zewnątrz na zabrzański salon Black Red White nie spodziewałem się tych wszystkich metrów kwadratowych ekspozycji, które czekają na nas po przekroczeniu progu. Zastajemy jakość na poziomie szwedzkim w cenach konkurencyjnych do VOX. Przyjrzeliśmy się bliżej zestawom Doors i August.
Ostre krawędzie prostych brył. Ciekawie rozwiązane system drzwi w regałach i szafkach. W kolorze wenge zrobiło duże wrażenie. Największe z wszystkich jakie do tej pory widzieliśmy. Jedyne zastrzeżenia padają w stronę ramy łóżka. Tu góruje drugi z systemów. Lekko zaokrąglone brzegi systemu August wyglądają mniej kolizyjnie. Pojawia się problem całkowitej szerokości ramy. Kolejny argument przemawiający za produktem Agaty Meble.
Na rynku polskim coraz bardziej znana jest firma Bodzio. Tam jednak nie docieramy mimo, że sklep firmowy mieści się także w Mikołowie. Nie doszukuje się głębszych powodów, dla których zrezygnowaliśmy z oferty tego producenta. Spotkałem się już z produktami tej firmy i odnoszę wrażenie, że oferta skierowana jest to wąskiego grona odbiorców, z określonym przedziałem wiekowym.
Kiedy nie do końca pasuje nam propozycja standardowych wymiarów można zastanowić się nad zabudową na wymiar. Z pewnością rośnie koszt takiego rozwiązania. Nie mniej przemyślane rozwiązanie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Od doboru materiałów, ich kolorystyki, przez rozłożenie poszczególnych wieszaków, półek, szuflad, koszyków i inne pomysłowe akcesoria do przechowywania bielizny, krawatów itp. Mając wstępną koncepcję warto zasięgnąć porady u fachowca. Trzeba mieć jednak duży zapas cierpliwości i samozaparcia aby od pierwszych ustaleń zgodnie z założeniami doprowadzić wszystko do końca. Niestety trzeba uważać aby nie przeważyły porady doradcy. Skończyć może się to montażem czegoś co daleko odbiega od naszej wizji. Trzymajmy się swoich racji i uważnie słuchajmy tego co mówi i jak się tłumaczy wykonawca takich mebli. Między wierszami sam zdradzi, że chce wykorzystać takie materiały i wymiary, bo dysponuje nimi na magazynie. Czas jest bezcenny, nie można jednak godzić się na coś co nas nie przekonuje. Szczególnie wtedy gdy potwierdziliśmy już poprzednią projekt i wycenę. Zapłacimy za montaż i więcej nie zobaczymy twórcy, a jego dzieło zostanie z nami na dłuższy czas.
Mijają dni, a nawet tygodnie. Okres poszukiwań, do zaledwie jednego pomieszczenia, wreszcie się kończy. Padają ostateczne decyzje. Korzystamy z oferty trzech firm. Odnowione wnętrze, następnie umeblowanie. Tu trzeba podkreślić, a jednocześnie podziękować firmie DTS Przyjemne Przeprowadzki Sp. z o.o. Przystępny koszt dostawy zakupionego mebla obejmuje jego montaż, który wykonuje druga ekipa. W ustalonym dniu przesyłka dociera na miejsce. Niezakończony remont uniemożliwia składanie mebli. Bez żadnych problemów istnieje możliwość przesunięcia daty, nawet kilkukrotnie, montażu. Rzadko spotykane, bardzo miłe stanowisko wobec klienta.
Wewnętrzna radość z końca prac i spoglądanie na kolejne plany. Niekończąca się historia stanowiąca w pewnym sensie również istotę istnienia poprzez kreowanie, tworzenie i realizację.
___
W Powyższym tekście zawarto informacje na temat firm meblarskich

  • Agata www.agatameble.pl,
  • Black Red White www.brw.com.pl,
  • Bodzio www.bodzio.pl,
  • Ikea www.ikea.com,
  • VOX www.meble.vox.pl;