Historia hałasu


Discovery Historia to wręcz wymarzony dla mnie kanał telewizyjny. Przyznaje, że nie czynie jakiś zaangażowanych kroków by mieć go w domowym pakiecie. Kiedy przeglądam oferty platform cyfrowych pierwsze co robię to rzut okiem na dostępność oferty stacji Discovery. Z racji tego, że nie idzie ona w parze z pakietem sportowym kwestia wyboru zawiesza się w czasie. Telewizor żadnym tam nażęciem relaksu dla mnie nie jest więc i starania moje o zmianę ilości programów są znikome. Żal, że brak go, pod którymś z numerów wystukanych na pilocie zwiększa się w momencie gdy dociera do mnie informacja o ciekawej serii dokumentów. Jednym z nich jest nakręcona w 2008 roku Historia Polskiego Rocka. Udało mi się dotrzeć do odcinka Teoria hałasu opowiadającego o rozwoju najcięższych odmian rocka między Wisłą, a Bugiem.

Gust muzyczny wielu z nas ukształtował się głównie na słuchaniu polskich wykonawców. Szczególnie gdy początki zainteresowania muzyką przypadły na lata osiemdziesiąte poprzedniego wieku. Artystów zagranicznych znaliśmy tak naprawdę z plakatów i zdjęć wycinanych z gazet.
Wiedziałem, że istniały takie zespoły jak Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin. Miałem świadomość, że niemal równocześnie ze mną narodził się na Wyspach New Wave Of British Heavy Metal, a na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych thrash metalu. Jednak od strony muzycznej poznałem te style za sprawą TSA, Turbo, Kat, Wilczy Pająk, czy nieco później Dragona. Każda płyta analogowa zagranicznego zespołu była tak cenna jak przemycane ikony. Zalew pirackich kaset na polskim rynku sprawił, że runęła wszelkie bariery. Chłonęło się wszystko. Od Status Quo po Napalm Death. Pierwsze licencyjne kasety wydawane przez Tomasza Dziubińskiego i Metal Mind Productions wpłynęły na poczucie bratania się z artystami poprzez zakup legalnych nośników. Lista oferowanych przez tą firmę płyt w swojej dystrybucji, publikowana na łamach Metal Hammera była jak mokry sen. Każdy zdobyty tytuł na oryginalnym nośniku był rzeczą bezcenną. Muzyka smakowała lepiej niż ta dziś zassana z sieci.
Teoria hałasu przedstawia najistotniejsze fakty z tej przeszło trzydziestoletniej historii metalu w Polsce. Od Testu przez spektakularny sukces TSA, czujnego na ówczesne mody Turbo, satanizm Kata, wyluzowany Acid Drinkers, odhumanizowaną Agressivę 69, awangardowego Kobonga, skoczne Illusion, romansującego z rapem Kazika Na Żywo, ekstremalnego Vadera, czy antyreligijnego Behemotha i jego przeciwieństwo 2Tm2,3. Słowo w sprawie zabrali wszyscy najważniejsi twórcy i prekursorzy najcięższej z odmian rocka w Polsce. Wielkie brawa dla twórców, Leszka Gnoińskiego oraz Wojciecha Słoty, że w tak zgrabny sposób zebrali wszystkie najistotniejsze fakty w tym temacie. Po obejrzeniu całego odcinka i dłuższej chwili zastanowienia stwierdzam, że twórcy nie pominęli niczego. Oprócz informacji o najważniejszych zespołach są też wzmianki o tak istotnych wydarzeniach jak Jarocin, festiwal Metalmania, czy legendarna trasa Proletaryatu z Vader.
Dla jednych sentymentalna podróż w przeszłość. Dla młodych bezcenna lekcja historii. Jednym słowem telewizyjna lektura obowiązkowa przy pierwszej nadarzającej się okazji.
___
Film Historia Polskiego Rocka odcinek Teoria hałasu, reżyseria i scenariusz Leszek Gnoiński i Wojciech Słota, produkcja Discovery Historia TVN, Polska 2008