Emeryt party


Zwietrzałe gwiazdy lubią naciągać publiczność. Nie tak dawno na Interia.pl pojawił się felieton [1], o tym jak starzy wyjadacze upatrzyli sobie nasz kraj, bo ponoć to u nas są najwierniejsi fani. Za sprawą dofinansowania urzędów miast i innych instytucji wspierających kulturę już nie tylko wielkie miasta mają szansę zaprosić legendy nie tylko rocka.

Tymczasem w świat znów poszło hasło pożegnalna trasa koncertowa. W 2010 roku prawo do używania tego sloganu przypadło grupie Judas Priest.
Znaczący to zespół w historii metalu. Nie ujmuje nic doskonałości takich płyta jak British Steel czy Painkiller. Ile to jednak razy słyszeliśmy, że metal nigdy nie umrze, a tym czasem idąc w wymazane już z pamięci ślady Iron Maiden słyszymy, że albo teraz przyjdziemy na koncerty albo już nigdy nie będziemy mieli takiej okazji. Nic bardziej żenującego.
Przy każdej takiej okazji wspominam podobną akcję również na polskiej Ziemi. Przypominać lubię jak to swojego czasu Anja Orthodox (wokalistka i szefowa) ogłaszała koniec Closterkellera. Potem oczywiście uznała wszystkich za analfabetów, którzy kompletnie źle zrozumieli jej słowa.
W Polsce zaś teraz nie wiadomo poco na scenę wyszedł znów Zbyszek H. O tym żeby mówił iż nie wyjdzie już nigdy nic mi nie wiadomo. Pytanie dlaczego to zrobił pozostanie na zawsze w tajemnicy. Całe zdarzenie niestety w tak niefortunnym czasie, że nawet jak ludziom zakręci się łezka pod sceną to Zbigniew i tak nie będzie mógł powiedzieć, że jest lepszy od byłych kolegów. Ci bowiem triumfują ostatnio na listach sprzedaży i przebojów z nieoczekiwanym hitem Raz po raz [2].
Kiedy czytam o tym, że ten człowiek sprzedał miliony płyt [3] od razu ciśnie mi się na myśl ostatni sukces Bayer Full w Chińskiej Republice Ludowej. W latach osiemdziesiątych nakłady tłoczonych krążków zatwierdzał Pan urzędnik. Wszystko co wyprodukowano rozchodziło się jak ciepłe bułeczki. Ludzie byli głodni i chłonęli wszystko co się dało. Wiele z tego odbija się do dziś. Na myśl o pewnym produktach człowiek dostaje odruchu zwrotnego. Cóż wszystko ma swoją cenę. Także muzyka i godność.
___
[1]- Rockowi weterani: Dawnych wspomnień czar, Interia.pl;
[2]- Płyta Perfect XXX (wydawca EMI Music Poland, 2010);
[3]- To już dziś – Hołdys wraca po 10 latach!, Interia.pl