Cruentus


Audition Of Your Modern Nitemare (2005, EP, self released)

Audition Of Your Modern Nitemare niczym szczególnym się nie wyróżnia.

Zabawa z keyboardem, czy też klawiaturą komutera ma jak dotąd ten minus, że powstałe w ten sposób dźwięki szybko tracą swą świeżość. Niestety nie dosłyszałem się w muzyce Cruentus rewolucyjnych zmian w tej kwestii.
Los zatem przesądzony. Dziś jest w tym jakiś powiew świeżości, choć od razu przestrzegam, jakiegoś polotu, czy sporej dawki tlenu raczej bym tutaj nie oczekiwał. Transowy klimat grozy, który piętnują zróżnicowane wokale, od wściekłego krzyku, po szept. Trochę gitarowych riffów. W Strukturized Human Produkt można usłyszeć nawet coś na kształt solówki. Pojawiają się cząstki zagrywek perkusyjnych. Radze jednak słuchać całości i tym razem darować sobie rozkładanie wszystkiego na czynniki pierwsze.

Jest w tej muzyce jakiś magnetyzm. Przyciąga, intryguje klimatem (Frequency Lost). Podobnie jednak jak w przypadku wielu płyt naszpikowanych elektroniką jedynym sędzią jest tak na prawdę czas. On zweryfikuje, czy Audition Of Your Modern Nitemare jest w stanie oprzeć się jego próbie. Nie ma dla mnie miejsca w muzyce na chwilowe produkty, które za miesiąc, rok, czy dwa, okażą się tandetą, której wstydzić się będą sami jej twórcy. Osobiście dziś jestem gotów wystawić czwórkę.

Dodawać, czy odejmować będzie ten, który nigdy się nie zatrzymuje.
___
Tekst z 2006