Centrum Europa tylko dla mobilnych


Czy pod takim tytułem powinienem postawić znak zapytania? Jak można dotrzeć do centrum handlowego w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej 315 nie posiadając samochodu? Można dojechać środkami komunikacji miejskiej, linią 232. W szczególnych przypadkach może to być wycieczka na cały dzień. 

Tak skomplikowany dojazd, dla osób niezmotoryzowanych można dopisać jako kolejny punkt do powodów zamknięcia hipermakretu Tesco w tymże Centrum.

Centrum Europa położona jest na dogodnej nitce komunikacyjnej pomiędzy Gliwicami, a miastami od Przyszowic, przez Mikołów po Łaziska, Tychy i dalej. Zapewne znów ten sam powód co zwykle jest przyczyną braku bezpośredniego przejazdu przez autobusy komunikacji miejskiej poruszającej się pomiędzy Gliwicami a Tychami, czy Rudą Śląską (linia 669).

Dojeżdżamy do Gliwic, przejeżdżamy obok Centrum Europa i wysiadamy na przystanku Gliwice Okrężna. W zasadzie wystarczyłoby przejść przez szerokopasmową jezdnię i powinniśmy być już na miejscu. Niestety, to błędne myślenie. Musimy przejść na drugą stronę, równoległą, do przystanku komunikacji miejskiej i zaczekać na autobus 232. 

Google Maps Centrum Europa brak przejścia z przystanku Gliwice Okrężna. Utrudnienia, uciążliwy dojazd.

Może się zdarzyć, że poczekacie na tym przystanku nawet godzinę do przyjazdu. Czas umili wam widok Centrum Europa. Zaniechajcie prób dotarcia pieszo. To nie możliwe, choć Mamy Google mogą wskazywać Wam zupełnie coś innego.

Kto zjeżdżał od strony Wrocławia w kierunku Tychów na tym węźle przy centrum handlowe pewnie swoje zdanie sobie wyrobił. Drugie miejsce w innowacji zagospodarowania miejsca niewątpliwie należy się planistą zagospodarowania przestrzeni i dostępności do punktów handlowych Centrum Europa. Ewenement na skalę kontynentu? Stwierdzam, że to liga światowa.

____
Zdjęcie za Google Maps