Zew układów


Bezkrwawa rewolucja doprowadziła do upadku komunizmu w Polsce i panowania Związku Radzieckiego. Doszło do rozmów opozycji z władzom. Nastał czas zmian. Znane są zapisy kamer, które poza oficjalnymi spotkaniami ukazują rozmowy ludzi z Solidarności z komunistami. Wstydu nie było i nie ma. Ówcześni rewolucjoniści w następnych latach podzielili się w swych opiniach i koncepcjach jeśli chodzi o losy Polski. Skutek dla kraju pozostaje w sferze poglądów indywidualnych.
Polska w stanie wojennym. Muzyk opowiada o możliwości testowania nowo otwartego studia. Zespół otrzymuje specjalne przepustki upoważniające go do poruszania się po mieści w czasie godziny policyjnej. Powstaje uznana za jedną z najważniejszych płyt w dziejach polskiego rocka. Nie dowiemy się dzięki komu możliwa była praca w studio.
Inny zespół odmówił władzom grania w Sali kongresowej. Odbiło się to medialną cenzurą. Prowadzący program radiowiec puścił jedynie zmiksowane bębny zamiast trzech utworów goszczących właśnie na najpopularniejszej liście przebojów. Popularność wzrosła. Zespół ten zagrał koncerty w Związku Radzieckim. Tym jednak nie warto się chwalić.
Beats of Freedom – Zew wolności to zaledwie pigułka o tym jak muzyka wpłynęła na ówczesne młode pokolenie. Nikt już nie mówi o konflikcie i wspólnej niechęci pomiędzy czołówką grup występującą wszędzie gdzie sobie zażyczono, a falą zbuntowanych załóg. Wszystkich wrzucono do jednego worka, wybrano odpowiednie teksty piosenek i w ostateczności mamy pogląd, że wszyscy wspólnie do dobrobytu. Bohaterska walka z gitarami w rękach. Aby odkryć więcej kart pewnie przydałaby się cała seria w podobnym temacie.
Nie ulega wątpliwości, że polska muzyka rockowa w latach osiemdziesiątych miała wiele do powiedzenia. W przeciwieństwie do sztucznie wykreowanego punka na Wyspach Brytyjskich emanowała szczerością swojego przekazu. Plastyk był wyczuwalny od razu i eliminowany. Kto przy okazji w jakie układy wszedł pozostanie na zawsze w sferze jego własnego sumienia. Nam wszystkim pozostają wspomnienia, przede wszystkim te osobiste, związane z pojedynczą piosenką lub całymi płytami.
___
Film Beats of Freedom – Zew wolności, reżyseria i scenariusz: Leszek Gnoiński i Wojciech Słota, produkcja Polska 2010