Zakupy świąteczne w Sieci, płatności i programy lojalnościowe


Kiedyś na Święta Bożego Narodzenia czekało się z utęsknienie. Trwały za krótko. Teraz klimat świąt zaczyna udzielać się od listopada. Tuż po Wszystkich Świętych rozpoczyna się szaleństwo. Najpierw Mikołaj by zaraz, po 6 grudnia ruszyło wszystko z większą siłą. Świąteczny szał zakupów. Szukamy prezentów w galeriach handlowych. Żywność kupujemy w hipermarketach. Brak wolnych miejsc na parkinach. Czy można umyć auto postawić pod blokiem lub w garażu i przez Internet zamówić wszystko?
Najtrudniej jest z żywnością. Ten segment e-handlu rozwija się, ale ma duże braki. Osobiście poza nie kupuje jedzenia i rzeczy pierwszej potrzeby (chemia itp.) w Sieci. Wyjątkiem był zakup kapsułek do zmywarki w Tesco Ezakupy. Do produktowej promocji dorzucono zachęcający dodatkowy rabat. Zarejestrowałem, zamówiłem i… wsiadłem w auto żeby pojechać do sąsiedniego miasta po odbiór towaru. Pasowałby mi odbiór przy okazji. Na przykład w Silesia City Center. Tam jednak Tesco nie oferuje tej usługi. Szkoda.

Po sfinalizowaniu zamówienia w internetowym Tesco dostałem jeszcze kilka promocyjnych ofert. Żadna z nich nie okazała się tak atrakcyjna jak ta pierwsza.

W ubiegłym roku dużą cześć prezentów kupiłem w Internecie. Pisałem później o zakupach w Sieci czyli oleole.pl i inne sklepy internetowe. Od tamtej pory wiele razy odwiedziłem Paczkomaty InPost.

Mniej popularne rzeczy kupuje na Allegro. Ten popularny serwis, nazywany wciąż aukcyjnym, umożliwił dokonywanie płatności dzięki Blik. Korzystając z tej formy płatności można było skorzystać z promocji. Płacąc w ten sposób za zakupy powyżej 50 zł użytkownik Allegro otrzymywał rabat w wysokości 20 zł na kolejne zakupy.

Udostępniono też możliwość płatności za pośrednictwem Masterpass. Ten elektroniczny portfel obsługiwany przez MasterCard umożliwia szybkie i bezpieczne płacenie za zakupy online. Jego popularność jest wciąż niska w stosunku do np. wspomnianego Blika. Obie firmy prześcigają się w promocjach.

Mój empik
Mój empik

Sieć Empik zakończyła współpracę w ramach Payback. Ten swego czasu najpopularniejszy program lojalnościowy traci swoich największych partnerów. Właściciel księgarni oraz serwisu empik.com powiadomił, że przygotowuje swoją własną kartę. Kręciłem nosem i cała ta akcja zupełnie mi się nie podobała.

Za zebrane punkty na stacjach BP oraz płatności kartami BZ WBK, najczęściej kupowałem w Empiku bajki na DVD. Koniec współpracy oznaczał zaprzestanie tego procesu.

Gdy w salonach pojawiły się nowe karty Mój Empik podstawowym pytaniem było „czy ma pan/-i już naszą nową kartę?” W końcu wziąłem. Korzyść na start. Inną sprawa, że sieć dogadała się ze wspomnianym MasterCard i wprowadzono promocję na płatności Masterpass za zakupy w sklepie online. Za wydane 40 zł sklep zwracał 25 zł na ekartę. Był listopad, zbliżał się Mikołaj i nie skorzystać z promocji byłoby dużym nietaktem. Szczególnie, że z promocji skorzystać można było wiele razy. Wykorzystałem okazję i jeden z prezentów pod choinkę mam gratis.

Media Expert świąteczna promocja

Jak w ubiegłym roku, także teraz pojawiły się na liście „prezent dla” rzeczy elektroniczne. Żeby wybrać najlepszą ofertę w zasadzie nie można kierować się już samą ceną. Być może spóźnialscy wybiorą bezpłatną gwarancję dostawy w terminie. Deadline to przecież piątek 23.12.2016 r. Tutaj na wysokości zadania stanął Media Expert. Skusił mnie do zrobienia zakupów dodatkowym rabatem za wpis do newslettera. A dlaczego nie? Obniżyłem w ten sposób wartość zakupów i jeszcze odebrałem następnego dnia w salonie cały zamówiony towar.

Nie doczekałem się miejsca gdzie mógłbym zamawiać towar w ciemno, bez analizy innych sklepów internetowych, mając pewność, że nie przepłacę. Trzeba się na klikać. Nawet kupując książki czy zabawki. O tych ostatnich pisałem w ubiegłym roku. Niestety nawet tu każdy zestaw klocków, czy inny produkt weryfikować należy indywidualnie. Górą tym razem sprzedawcy z Allegro.

Jeżeli nie wychodzę z domu, mam czas to myślę, że warto poświęcić czas i zmusić się do szukania. Ziarnko do ziarnka…

Pamiętajcie przy tym o zasadach bezpieczeństwa płatności i robienia zakupów online. Jak przykład polecam jeden z ciekawszych artykułów na ten temat, opublikowany na stronie Zaufana Trzecia Strona:

  • Uwaga oszuści – ostrzegamy przed zakupami w sklepie Medianeo.pl
    sklep został już zablokowany, ale warto poznać zasady weryfikacji, czy mamy do czynienia z oszustem oraz
  • Co mają zrobić ofiary internetowych oszustów – instrukcja postępowania