Włoska kuchnia


To był cel sam w sobie. Wszystko inne przy okazji. Tym razem kolacja była numerem jeden. W Silesia City Center, a nawet w całych Katowicach miejsce mogło być tylko jedno. Pizzeria Ristorante Sicilia mieszcząca się na pierwszym piętrze wspomnianego centrum handlowego.
Zabrakło zdecydowania co do wyboru dań z makaronem lub kluseczkami. Stanęło więc na zamówionym już ostatnim razem Trinacria Bis, składające się z kompozycji trzech dań. Tym razem pierwszeństwo miały przepyszne Gnocchi Al Gorgonzola czyli kluseczki ziemniaczane z sosem z włoskich serów z orzechami. Ten ostatni dodatek robi wielką robotę. Niesamowite danie!
Jako drugie zjadam makaron rurki z bakłażanami w sosie pomidorowym. Potrawa nazywa się Penne Alla Norma i może wydawać się niczym szczególnym. Trzeba jednak spróbować tego sosu.
Ostatnie są świderki ze szpinakiem, pieczarkami, szynką, czosnkiem z sosem pomidorowo śmietanowym. Bianco & Rosso to ciekawy miks smaków.
Trinacria Bis to danie dla dwóch osób. Aby zaspokoić do końca głód na stole podana jest średnia pizza Eolo. Anchois, kapary, pomidory suszone, oliwki, papryka, czosnek, oregano, pomidorki koktajlowe oraz ser feta to jednym słowem najbardziej oryginalna w smaku pizza jaką jadłem do tej pory. Niezwykłe jest to połączenie smaków. Może nie każdy wydaje się dobrze dobranym, papryczką brak pikantności to coś zachęca do kolejnego kęsa.
Udana uczta, a do tego iście sprawna tym razem obsługa. Muszę jedynie znaleźć sobie jeszcze coś specjalnego do picia. To jednak nie problem Ristorante Sicilia, a mój. Już znów chce wrócić do tego miejsca, wybrać kolejne niezwykłe danie.
Włoska kuchnia staje się przodującą domeną. W gruncie rzeczy prosta, łącząca w sobie zadziwiające smaki, stworzona bez skomplikowanych, wcale nie tak trudno dostępnych, składników kuchnia. Na potwierdzenie naszej sympatii do włoskich potraw zakupiliśmy trzy efektownie wydane książki [1]. Od samego patrzenia na zdjęcia chce się jeść! Wczytanie się w składniki i sposób przyrządzenia by po chwili krzyknąć – Jakie to proste!
___
[1]- Książki z serii Gotujemy razem:
Kuchnia włoska, praca zbiorowa, wydawnictwo Olesiuk, Ożarów Wielkopolski 2009;
Kulinarna Toskania, praca zbiorowa, wydawnictwo Oleskiuk, Ożarów Wielkopolski 2009;
Pizza, praca zbiorowa, wydawnictwo Olesiuk, Ożarów Wielkopolski 2009