Vincent V. Severski – Nielegalni, Niewierni, Nieśmiertelni, Niepokorni


Vincent V. Severski to emerytowany oficer służb specjalnych. Jako zasłużony przeszedł na emeryturę i zajął się pisaniem książek. Nie pisze o gotowaniu, choć to bardzo modny temat. Fabuła jego powieści związana jest ze środowiskiem służb specjalnych, szpiegów, intryg politycznych, tajemnic państwowych.

W historii szpiegowskiej zwycięża miłość. Ta największa międzyludzka. Trylogia zakończona czwartym tomem, tzw. Niepokorni. To właśnie ten spin off kończy historię, choć w zasadzie to urywa ciąg wydarzeń pozostawiając wiele niedomówień, pytań i furtkę dla autora. Możecie być pewni, że na końcu wasza reakcja może być tylko jedna jak on mógł?! Od początku.

Nielegalni

Vincent V. Severski tom 1 Nielegalni
Vincent V. Severski tom 1 Nielegalni

Pierwsza część ma silne podłoże historyczne i to była wystarczająca rekomendacja by sięgnąć po książkę i wciągnąć się w jej fabułę.

Trzymająca w napięciu, szybka akcja, przebiegłość obu z konkurujących stron. Walczą, choć to nie wojna i bardziej liczy się dobry plan, spryt, zimna krew niż siła i uzbrojenie.

Zaskakujący koniec. Osobiście dał mi wiele do myślenia i w zasadzie do dziś zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę może być, czy to tylko fikcja literacka? Czytałem dalej. Musiałem i chciałem.

Gdy czyta się o nielegalnych, co mogą zrobić służby specjalne i władze państwowe, to przechodzą po ciele ciarki. Tylko zdrowy rozsądek i silne zaufanie może uchronić przed obłędem w jaki można popaść gdy uświadomimy sobie, że wszystko wokół nas to może być wyreżyserowana fikcja. Przerażające.

Niewierni

Vincent V. Severski tom 2 Niewierni
Vincent V. Severski tom 2 Niewierni

Następca Nielegalnych uświadomił mi, że od lotów dużo groźniejsze mogą być ataki terrorystyczne na promy. Liczebność pasażerów dużo większa, więc i skutek mógłby być bardziej tragiczny. W oprawie fabularnego napięcia autor postawił hipotezę.

Nie zdradzając wątku fabularnego, autor odkrywa działania skandynawskich służb specjalnych. Szpiedzy to temat niezbyt medialny, niewygodny. Żadne państwo raczej tematu nie popularyzuje. Zainteresowani najczęściej znajdą wiedzę o rosyjskich, angielskich, czy nawet polskich. A co dzieje się w takiej na przykład Szwecji?

Nieśmiertelni

Vincent V. Severski tom 3 Nieśmiertelni
Vincent V. Severski tom 3 Nieśmiertelni

Nie dziele książek według ilości stron. Trzecia część trylogii Vincentego V. Severskiego zabiera bohaterów na daleki wschód. Czytając przywoływałem w myślach sceny z filmu Operacja Samum w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Podobne miejsce akcji, wątki kojarzące się z fabułą ekranizacji.

Trylogia też ma się doczekać uwiecznienia na taśmie filmowej. Sprawą zajmuje się Canal+. Odkąd dowiedziałem się o tym projekcie na myśl przychodzi mi film Wydział specjalny. Być może zbiegło się to z akurat z lektura ostatniej części, jej fabuły osadzonej o skandal polityczny w Polsce?

Niepokorni

Vincent V. Severski tom 4 Niepokorni
Vincent V. Severski tom 4 Niepokorni

Nasze społeczeństwo ma słabo określoną orientację polityczną. Nie mamy swoich poglądów politycznych. Działamy pod wpływem impulsu, własnego samozadowolenia lub sprzeciwu.

Ten pojawia się z chwilą gdy wybrani przez nas politycy i ugrupowania wprowadzają w życie ustawy i uchwały niekoniecznie nam odpowiadające. Przechodzimy na drugą stronę barykady. Władzę przejmuje ugrupowanie skrajnie odmienne od dotychczasowej. Wyborcza sinusoida.

Vincenty V. Severski ma na to inny pomysł. Odnajdziecie go w Niepokornych, który poniekąd rozlicza losy bohaterów. Happy end? Z przekąsem.

Autor ma już całe rzesze wiernych czytelników. Polecam książki Vincentego V. Severskiego moim znajomym. Niemal każdemu na inny sposób.

Czytałeś książki Remigiusza Mroza? Musisz sięgnąć po Nielegalnych i dalej po kolejne tomy. Lubisz akcję i trzymanie w napięciu? To przed Tobą cztery udane części powieści właśnie w takim klimacie. Według mnie każdy kto lubi czytać będzie zadowolony z tej lektury.
Wciąga nieobliczalnie i niewiarygodnie.
___
Nielegalni, autor Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2011
Niewierni, autor Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2012
Nieśmiertelni, autor Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2014
Niepokorni, autor Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2016