Truck Simulator


Swego czasu przemierzałem ciężarówkami zachodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Doszedłem nawet do jako takiej wprawy o czym świadczyć mogło moje całkiem pokaźne, niestety tylko wirtualne, konto. Myślałem wtedy, że idealnie byłoby pojeździć europejskimi ciężarówkami. Minęły lata, aż do pewnego dnia rzuciły mi się gry z serii Euro Truck Simmulator. Nawet coś tam pomarudziłem, ale wtedy odpuściłem sobie zakup.
Jestem w posiadaniu prostej kierownicy do PC i PS2 typu RW-2009PC/PS2 Monte Carlo firmy Apollo. Nie wiem czy uda się jeszcze podłączyć do kolejnych modeli PlayStation. Szczególnie, że na stronie internetowej producenta nie ma już nawet sterowników do systemu Windows Vista. Z Jeżeli zapodziała się gdzieś płyta można ściągnąć udostępniony software ze strony Apollo Multimedia. Kontroler gry zostanie rozpoznany. Nie wiem czy taką samą operację można zrobić na ostatnim systemie firmy Microsoft.
Kierownicę wykorzystywałem do tej pory jedynie przy Need For Speed Undercover. Czy uda się ją podłączyć na nowszej konsoli czas pokaże. Tymczasem zrodziła się we mnie spontaniczna idea. Kiedy w moje oczy znów rzucił się zestaw kilku wersji gry Euro Truck Simulator postanowiłem zmierzyć się z próbą jej konfiguracji ze wspomnianą kierownicą.
Posiadany przeze mnie zestaw Interational zawiera następujące tytuły:

  • Bus Driver, czyli kierujemy różnego rodzaju autobusami (szkolny, więzienny, miejski, dalekobieżny);
  • Euro Truck Simulator, czyli siadamy za kierownicą ciężarówek w swym wyglądzie przypominających najsłynniejsze europejskie marki i prowadzimy transport po europejskich trasach;
  • German Truck Simulator, to kontynuacja powyższej gry z możliwością prowadzenia firmy w Niemczech i kierowaniem oryginalnych ciężarówek marki MAN;
  • UK Truck Simulator, dalsza kontynuacja z odzwierciedleniem zasad drogowych obowiązujących na Wyspach Brytyjskich.

Wszystkie części w polskiej wersji językowej.
Można uznać je za najbardziej nużące gry jakie stworzono. To symulatory przeznaczone wyłącznie dla miłośników ciężarówek, zainteresowanych spedycją towarów. Fani dynamicznej akcji z jak największym rozlewem krwi nie znajdą tutaj absolutnie nic dla siebie. Osobiście lubię od czasu do czasu przerzucić sobie towar z jednego miejsca na drugie. Jeden kurs i wystarczy do następnego razu. Chociaż teraz kiedy wszystkie potrzebne opcje zostały skonfigurowane w sposób umożliwiający wykorzystanie kierownicy częściej będę klikał na ikonkę z pomarańczowym ciągnikiem.
Ustawienie parametrów kierownicy okazało się stosunkowo proste. Po instalacji sterowników i stwierdzeniu w Panelu Sterowania poprawności działania kontrolera gier przeszedłem do opcji w oknie menu gry. Wchodząc w Opcje i zakładkę Kontroler wybrałem (Klawiatura + LS-USBMX 1/2/3 Steering ). Klikając ustawiłem Oś sterowania. Skrętu. Następnie z zakładki Klawiatura, także poprzez kliknięcie myszą, ustawiłem poszczególne przyciski na kierownicy (światła, klakson, wycieraczki) oraz pedały (gaz – w przód, hamulec – wstecz). Jeżeli nawet nie wszystko poszło od razu to ostateczny efekt umożliwiający kierowanie za pomocą kierownicy jest dużo dużo lepszy. Zatem widok podstawowy (klawisz 1) i w drogę. Szerokości i przyczepności.
___
Zestaw gier Euro Truck Simulator: International, produkcja SCS Software, 2010 r.;