Termometr mobilny czyli aplikacje pogodowe


Wakacje na polu namiotowym to frajda nie tylko dla najmłodszych. Dostępne akcesoria kempingowe sprawiają, że spędzanie urlopu pod chmurką może być przyjemne i relaksujące. Nie tylko wyposażenie jakie zabieramy z sobą to krok milowy w tego typie wypoczynku.

Skoro na polu kempingowym mamy dostęp do wi-fi to dlaczego nie sprawdzić pogody na nadchodzące dni? I tu pojawia się pewien problem, którego żadne systemy informatyczne nie potrafią przeskoczyć.

Od dziecka do prognozy pogody podchodzę sceptycznie. Dzieje się tak od czasu gdy ciesząc się z wyjścia na basen na następny dzień okazało się, że po otwarciu oczu za oknem witał mnie ulewny deszcz. Pani spiker w telewizji mówiła, że będzie słonecznie, a tymczasem chmury, deszcz i zimno.

Nie wiele zmieniło się w tej kwestii dzisiaj. Będąc jeszcze w domu sprawdzałem prognozy na najbliższe dni. Teraz pada, ale od poniedziałku słonecznie. Terminowe prognozy zmieniają się dynamicznie. Za godzinę tego samego dnia może być pochmurnie, a nawet burzowo.

Skoro planować nie można to do czego potrzebna mi ta aplikacja na telefonie? Obserwując zmiany pogodowe doszedłem do wniosku, że jedna czy druga appka nie służy niczemu innemu jak tylko informowaniu mnie o bieżącej temperaturze, czy świeci słońce lub pada to akurat widać. Chyba, że z ciekawości chce podejrzeć jaką pogodę mają znajomi w innej części świata. A prognozy?

Zawierzanie im jest równie naiwne co zdawanie się na spikera w programie telewizyjnym. Zauważcie, że jednego dnia mówi on, że będzie słonecznie za dwa dni, by już następnego dnia przedstawiając znów pogodę na kolejna dwa – trzy dni stwierdzić, że będzie pochmurnie i deszczowo. Aplikacja na urządzenia mobilne nie mówi. Aktualizuje stan rzeczy z chwilą jej uruchomienia. Informowałam, że będzie słonecznie? Udowodnij. Jeżeli nie robisz screenów to ślad o błękitnym niebie został zatarty.

Nie wziąłeś na kemping termometru? Zastanawiasz się ile może być stopni na zewnątrz? Wpisz do zainstalowanej aplikacji nazwę miejscowości, w której przebywasz. Odpowie ci zaraz po połączeniu się z Internetem. Jeżeli chcesz powie jak będzie za godzinę. Zresztą sam też możesz się domyśleć. Lub poczekać godzinę i sprawdzić na własnej skórze.
___
Za refleksje posłużyła standardowa aplikacje Pogoda z systemu iOS oraz appka The Weather Channel.