Ona chyli czoła


To była wyjątkowo ciemna noc. Z radio sączyła się muzyka. W półśnie usłyszałem głos Tomka Lipy Lipnickiego znanego z Illusion.
Codziennie wieczorem wyświetlasz ten film
Cudowną przygodę
W której ktoś odnalazł Cię
Ktoś pokochał Cię [1]
Dźwięki zgoła odmienne od tego co prezentował do tej pory. Chwilę potem zauważyłem na sklepowej półce płytę Li-Pa-Li.
Sądząc, że ów utwór jest na tym krążku kupiłem. Dopiero później dowiedziałem się, że pod utworem Otwórz serce podpisał się zespół Karmacoma. Lipa był jedynie gościem.
W domu doznałem sporego szoku słuchając Li_Pa-Li. Elektroniczne dźwięki, miraże, klimaty zupełnie nie kojarzące się z tym wokalistą. Była to jak się okazało ucieczka od ciężkich brzmień. Czy taka miała być nowa droga tego świetnego tekściarza? Czas pokazał, że nie. Li-Pa-Li przeszło nie zauważone. Nie spotkałem się do tej pory z żadnymi zarzutami próby sprzedania się koniunkturze. Było minęło. Kolejne wydawnictwo Pi, sygnowane już jako Lipali, okazało się powrotem do tradycyjnego składu z gitarą, basem i perkusją. Tak zostało do dziś.

2009 rok, w telewizji nadają drugą edycję programu Masz talent. W jury zasiada postać, którą większość kojarzy głównie z kontrowersyjnym Nauczyciele fuck off! Agnieszka Chylińska, była wokalistka O.N.A., po niespodziewanym rozpadzie tego zespołu nie złożyła broni i nagrała płytę rockową. Coś nie zagrało. Po występach, głównie plenerowych, zniknęła z publicznego widoku. Wróciła, zaczynając swój come back od szklanego ekranu. Na fali nagrała płytę, która już pierwszym singlem wzbudziła kontrowersje. Ludzie nie przechodzą obojętnie więc coś musi być na rzeczy. Dobre, czy nie?

Zespół O.N.A. został założony przez Grzegorza Skawińskiego, byłego lidera zespołu Kombi. Będący w czołówce polskich gitarzystów potrafi zagrać wszystko. Jestem o tym przekonany. Wyczuł lukę na polskim rynku i stworzył grupę, która z każdą płytą robiła krok dalej. Kierunek prowadził ich do coraz ostrzejszych dźwięków. Umiejętnie zaaranżowane utwory przyciągnęły szerokie grono słuchaczy. To pozwoliło na koncertowanie zarówno na koncertach stricte rockowych, jak również wielkich imprezach niebiletowanych. Zespół skończył się nagle, w tym samym momencie kiedy Grzegorz Skawiński odkrył na nowo słodkie miłe życie.
Kiedy na rynek trafiała debiutancka płyta O.N.A. Modlishka jej wokalistka była osobą nieznaną. Z każdą płytą i rosnącą popularnością mogła bardziej kreować swoją osobowość. Swym buntem podobała się nastolatką. Z czasem i media były świadome, że na zadane pytanie odpowie na swój sposób, a to wzbudzi publiczną dyskusję.
Skończył się czas O.N.A. i Agnieszka Chylińska postanowiła na własnych barkach stworzyć coś równie ciężkiego co ostatnie dokonania jej byłego zespołu. U jej boku został Zbyszek Kraszewski, który podobnie jak wokalistka został bez angażu po rozpadzie zespołu. Wspomogli ich młodzi uzdolnieni. Na rynku pojawiła się płyta Winna. Być może ciężar jaki przyszło znosić przygniótł wokalistkę. Zrobiła się cisza.
Ile prawdy jest w tym co nagrała dotychczas? Czy z wszystkim się identyfikuje? Nowe oblicze, nieustanna próba zrobienia z chłopczycy seksownej kobiety. Udana, czy nie, rzecz gustu. Podobnie jak nowa muzyka, która dzięki sprawnej promocji atakuje nas z niemal każdej stacji radiowej. Nie ustępują im portale internetowe próbujące nakłonić internautów do dyskusji na temat nowego oblicza. Tylko poco?

Dzięki telewizji kilka przygasłych artystów zabłysło już iskrami zimnych ogni. Ze swej szansy korzysta również pani Chylińska. Gdyby nie jej przeszłość nie byłoby jej w Mam talent. Kiedy emitowana jest druga edycja programu trzeba kuć żelazo póki gorące. Nie wiadomo jaka będzie oglądalność kolejnych edycji, a twarz znów błyszczy w świetle reflektorów. Program nie dał szansy być bardziej cool, bo ludzie się obrażą jak się im coś od serca powie. A może serce od zawsze myśli inaczej? Może nie jest tak jak się kreowałam? Może pokaże jaka jestem naprawdę? A może znów ich okłamie?
Z życia trzeba czerpać naukę. Może podobnie jak Lipa, Agnieszka Chylińska odkryje własną drogę, odnajdzie siebie i stworzy coś godnego jej naprawdę mocnego i oryginalnego głosu. Na pewno nie stanie się to już teraz.
___
[1] -Karmacoma Otówrz serce