Metoda czasu wiary


Mój kolega z biura pożyczył mi kiedyś książkę. Zarządzanie czasem. Strategie dla administratorów systemów Thomasa Limoncelli. Przeczytałem i poznałem go lepiej. Wiem jakim systemem pracuje. Rozpoznaje jego priorytety i przez to je lepiej rozumiem, zamiast podobnie do reszty irytować się jego postępowaniem.
Inna osoba z pracy poleciła mi książkę na temat rzucania nałogu. Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie Allena Carra. Osiem dni od jej przeczytania trwało moje szczęście. Nie paliłem, ale wróciłem, tym samym dopisując się do kolumny statystycznej osób, na których opisana metoda nie zadziałała. Na pewno?
Coraz częściej dostrzegam, że obaj autorzy wpłynęli na moją świadomość i postępowanie. Nie sprawdza się u mnie metoda na chybcika, że teraz, tu, natychmiast. Nauczyłem się już i przekonałem, że zaplanowane czynności nastręczają mniej kłopotów niż wszędobylski chaos. Pracuje nad ładem czasowym, myślę jak coś zrobić najlepiej i najszybciej, co usprawnić i nagle łapię się, że to co przychodzi mi do głowy w dużej mierze zaczerpnięte zostało z Zarządzania czasem. Strategie dla administratorów systemów.
Mija dokładnie miesiąc odkąd wypaliłem ostatniego papierosa. Książkę na temat Prostej metody jak skutecznie rzucić palenie przeczytałem dużo wcześniej. Może niepotrzebnie się śpieszyłem, a może w ogóle nie miała wpływu na moją decyzję? Jestem przekonany, że jednak coś we mnie zostało z tej lektury. Dojrzało po czasie. Kiedy ktoś wspomina, że chciałby rzucić palenie polecam mu Prostą metodę. Tańsza to metoda niż te wszystkie plastry i gumy  razem posklejane ze sobą. Nie stosowałem z racji tego, że bez własnej woli i chęci nic nie pomogą. Co najwyżej podświadomości, a tą równie skutecznie może wypełnić lektura książki Allena Carra.
Skąd te przemyślenia? Rzuciła mi się w oczy w empiku okładka książki Uwierz w siebie. Poznaj swoją moc Claude M. Bristol. Czarny kontur osoby zwisającej na linie, a w tle góra. Myślałem, że to o wspinaczce. Myliłem się, bo na odwrocie wyczytałem, że to o potędze świadomości. Kupiłem. Odleżała swoje, ale wiedziałem, że gdzieś tam jest. Choć na półce gorące tytuły, postanowiłem, że przyszedł jej czas. Już po pierwszych stronach naszła mnie refleksja, że zarówno powyżsi autorzy Thomas Limoncelli i Allen Carr, jak i Claude M. Bristol piszą językiem prostym, jasnym, bez filozoficzno psychologicznej otoczki trudnych słów. Uwierz w siebie. Poznaj swoją moc to dla mnie podsumowanie tego co przeczytałem w Zarządzaniu czasem oraz w Prostej metodzie jak skutecznie rzucić palenie. Swoista kropka nad i. Czy polecam? Cóż, jeśli choćby jednego wieczoru zadawałaś/-eś sobie pytanie jak, co, czemu lub dlaczego i nie wiesz jak odpowiedzieć, kup tą książkę. Postaw na półce i sięgnij po nią kiedy uznasz za stosowne. Reszta pozostaje w twojej ocenie. I decyzji.
___
Uwierz w siebie. Poznaj swoją moc Claude M. Bristol, wydawnictwo Helion, Gliwice 2009;