Ja jak Steve Jobs


Charakterystyczne logo z nadgryzionym jabłkiem przyciąga mnie od bardzo dawna. Najpierw były to informacje o tym, że każda szanująca się redakcja wydawnicza pracuje właśnie na Mekintoszach. Nie miałem okazji doświadczyć. Kiedy jednak swego czasu przyszło mi wybrać przenośny odtwarzacz plików mp3 wybór był oczywisty. iPod wiernie towarzyszy mi w ćwiczeniach, czy samotnych pieszych wędrówkach. To co upragnione, mam nadzieje, jeszcze przede mną.
Nie mogłem się oprzeć lekturze książki Leandera Kahneya pt. Być jak Steve Jobs. Udokumentowana i poparta faktami historia (nie biografia) człowieka, który stoi za wszystkim co związane jest z Apple Inc. Kim jest Steve Jobs? Tyranem? Wizjonerem? Geniuszem? Idealistą? Na pewno kimś wyjątkowym. Wielkim indywidualistą o jasno sprecyzowanym celu w życiu.
Czy w świecie gdzie podstawowym ogniwem jest pieniądz można mieć odmienne podejście do jego zarabiania niż cała branża informatyczna / biznes korporacyjny? Gdyby tak nie było nie szukano by odpowiedzi na pytanie: co takiego jest w tym charakterystycznym jabłku, że przyciąga miliony nabywców? Wiele pytań. Na większość odpowiedzi stara się nas nakierować Leander Kahney. Co ważne podkreślenia, książka o twórcy eleganckiej prostoty została napisana równie prostym, acz przyciągającym językiem. W czasie czytania nie ma chwili znużenia. W zasadzie to ciężko byłoby uśpić książką o tak energetycznej i żywiołowej postaci jaką jest Steve Jobs.
Kolejna, już czwarta (po Zarządzaniu czasem. Strategie dla administratorów systemów Thomasa Limoncelli, Prostej metodzie jak skutecznie rzucić palenie Allena Carry, Uwierz w siebie. Poznaj swoją moc Claude M. Bristol), w ostatnim czasie książka dorzucająca kilka cennych na swój sposób wskazówek i uwag.
Nie musisz nikogo naśladować. Warto być sobą. Jednak jak mówi sam Steve, nie ma żadnego wstydu w kopiowaniu. Wiedzieć tylko trzeba co i tu właśnie jest sens i wartość książki Kahneya.
___
Książka Być jak Steve Jobs, autor Leander Kahney, wydawnictwo Znak, Warszawa, 2010