Bartosz i Tomasz Minkiewicz – Wilq Superbohater


1
Bracia Minkiewicz debiutowali na łamach magazynu Produkt kultowym już dziś komiksem pt. Wilq.
Dziś oddają w nasze ręce uhonorowanym prestiżowymi nagrodami (m.in. Brother To Brother Award oraz Najlepszy Komiks Europejski 2002 według Mastyk’s Independent Opinions) album Wilq Superbohater. Już od pierwszych stron czytelnik zostaje całkowicie wciągnięty w historie, w których Wilq z pomocą swych przyjaciół (?) stawia czoła złu przybierającego różną postać. Nie dziwi fakt westchnień płci pięknej. Nie dziwi fakt upodobniania się do Wilq’a wielu młodzieńców. Wilq bowiem to postać do naśladowania dla młodszych i starszych. Warto na marginesie wspomnieć iż wśród wspierających Wilq’a jest równie bohaterski, co olewający wszystko Entombed. Łotr, w którym tli się jeszcze światełko dobra. Spotkałem się już z opiniami iż ów komiks jest trudny do zdobycia. Ja swój egzemplarz zdobyłem dzięki uprzejmości pani z księgarni komiksowej Imago. Przy okazji jego zakupu miła pani sprzedawczyni wspominała mi jak pod sklepem już kilka dni przed premierą ustawiały się kolejki. Ludzie czekali dniami i nocami. Kiedy otwarto drzwi sklepu konieczne była wezwanie pogotowia ratunkowego gdyż zdarzyły się omdlenia spowodowane przesileniem emocji. Wilq Superbohater to wydarzenie na światowym rynku komiksu. Nie jest tajemnicą ich wytwórnia MBM zapłaciła autorom miliony dolarów za prawa do ich adaptacji. Podobne kwoty otrzymali na poczet następnych nie narysowanych jeszcze przygód Wilq’a. Kiedy adaptacja filmowa? Tego nie wie jeszcze nikt, ale myślę, że jest to kwestią czasu. Wilq podbija serca miłośników komiksu. Wilq podbija świat. Drżą twórcy innych superbohaterów, drżą wydawcy, drżą źli. Wilq Supewrbohater to pierwszy komiks, który powinien stać obowiązkową lekturą szkolną! Wilq’a winni znać wszyscy! Po jego lekturze nic już nie będzie takie jak dawniej. Też fajnie.
2003

2
Ociekająca krwią, przepyszna jak stek druga część Wilqa Superbohatera. Krew zastyga w żyłach, spoglądacie w okno czy aby nie za ciemno już na czytanie tego komiksu. Bijecie się w pierś z myślą dla czego nie mieszkacie w Opolu, dlaczego nie możecie spać spokojnie jak mieszkańcy tego miasta chronieni przez Wilqa i jego kumpli. Zadajecie sobie pytanie – a może to ja jestem miejscowym superbohaterem? Jest bez zmian, czyli doskonale. Chuja tam doskonale. Jest rewelacyjnie. To ideał na scenie komiksu. Jestem pewny, że wkrótce także na ekranach kin. Puki co wielu wrażeń przy obcowaniu z tym dziełem. Byle do września, a wtedy…
PS. Drogi wydawco! Dziękuje za wywiad z Wilq. Liczę na podobny z Entombed i mam pytanie o plakaty… chociaż jeden… byle formatu A0. Pełen szacunku niżej podpisany…
2003

3
Chciałem rozpocząć cytatem z Głosu Opola, numeru zamieszczonego w pierwszej historii – Chcieć to móc, ale nie udało mi się skontaktować z redakcją, a tu gdzie mieszkam nie ukazuje się ów dziennik. Historia ta wielce ciekawa, odsłania szkolne czasu głównych bohaterów komiksu. Bohaterowie Ci poraz kolejny ratują świat, a przynajmniej jego część przed zagładom. Stawiają czoła przeciwnością, nie zważają na niewdzięcznych ludzi pełnych zawiści, pychy. Ktoś musi to robić, dobrze, że ową robotę możemy poznać osobiście z kart komiksu. Gdy trzeba przebiegli, gdy trzeba bezwzględni. Wszystko po to byś spokojnie mógł żyć swoim życiem. Gdzie nasza wdzięczność? Gdzie nasze podziękowania? Czy jesteśmy już aż tak zatwardziali, iż wydaje się nam, że to w końcu czyjś obowiązek chronić nas, w końcu płacimy podatki. Jeśli takie jest Twoje myślenie to więc, że jest ono błędny i widać nie znasz jeszcze Wilq i jego kompanów. Czas nadrobić tą zaległość, czas zmienić siebie i wszystko co wokół ciebie się znajduje. Czas na Żółw, Tuńczyk i Jaskinia Krokodyla.
2003

4
Entombed rządzi! hehehe Czwarta część przygód dzielnych bohaterów odsłania chyba najbardziej postać tego wspaniałego bohatera. Stary weteran metalu znający się na rzeczy, może nie ma w nim zbyt wiele pokory, ale za to szczerość aż się z niego wylewa. W dodatku specjalnym tym razem wywiad z Ami. Spytacie kto to? Ano do lektury czas się zabrać moi drodzy. Dodam tylko, że i on za swojego najlepszego kumpla z planu komiksowego uważa właśnie postać Entombeda. A co z daniem głównym, to jest historiami? Są i to w najlepszej klasie! Znów warto wspomnieć o Entombecie, który o mało w jednej historii nie stracił życia. Ale szczegółów nie zdradzam. Zachęcam do lektury, bo nie masz ci nad Wilq Superbohater 4 nic lepszego obecnie z komików. Ja to wiem. Ja czyli…
2004

5
Piąta już część przygódWilqa superbohatera przynosi nam wiele nowych pouczających treści. Jak nigdy do tej pory ten odważny, mądry bohater przenosi nas do świata zwierząt, w kotrym mowa o barankach, zebrach, wilkach, królikach. Ukazuje coroczny problem każdej młodej istoty, która musi podążać do celu nie zawsze czyniąc to samowolnie.
Bohater komiksu stawia czoła nie tylko wrogom, o podobnym nadludzkich zdolnościach, lecz przychodzi mu się zmierzyć z takimi wyrzutkami społeczeństwa jak choćby kibice piłki kopanej. Niespotykana u normalnego człowieka cierpliwość pozwala mu na wykonanie zadań do końca, tak abyśmy my mogli żyć w spokoju.
Wilq Superbohater 5 to również nieocenione źródło wiedzy dla wszelakiej typu zboczeńców komputerowych, elektroników. Znajdą oni tutaj cene informacje dotyczące technologii 4C. Nie wahajcie się zatem dłużej. Wilq i kompania – uczą i wychowują. Nie widzę innej nadziei dla naszego kraju. Zapraszam do lektury, nie ma się co zastanawiać.
2004

6
Trzymając przed sobą szóstą część heroicznych przygód superbohatera i jego kompanów nie sposób przypomnieć sobie filmu Nieśmiertelny, a dokładnie wątku związanego z problemem miłości. Bohater tej poczytnej serii komiksowej w odcinku Rapier Miłości z pomocą nieustraszonych kolegów – Entombeta i Alc Mana walczy o wybrankę swojego serca. Zło jednak nie śpi i Wilq zmuszony zostaje poraz kolejny do obrony miasta przed despotycznym doktorem Wyspą.
Oprócz posmaku romantyzmu nie zabrakło tutaj pozytywnej edukacji. Tym razem uważny czytelnik dowiedzieć się może w jaki sposób odnaleźć kierunek północ. Mamy też odwołania do literatury naukowej, w której udowodniono między innymi, że człowiek przypomina sobie coś ważnego przed nagłą śmiercią.
Kupcie więc czym prędzej najnowsze dzieło braci Minkiewiczów, abyście później przechodząc obok salonu komiksowego nie przypomnieli sobie o tym nagle.
2004

8
Tak drodzy studenci wakacje mijają, a niewielu z was wiedziało za pewne, że można odbyć staż u samego Wilqa Załamka? Zmiana kierunku i specjalności? Rezygnacja ze studiów? Chyba przede wszystkim zdziwienie. Jak to, przecież Wilq nie lubi studentów, zapytacie. Nie odpowiem. Radze sprawdzić w kolejnym, 8-mym, odcinku jego przygód.
Być może nie parskniecie śmiechem jak przy poprzednich odcinkach, ale w końcu nie tylko o radość chodzi prawda? Autorzy chcą Wam przekazać też kilka pozytywnych wartości. Warto więc ich nie zawieść i czym prędzej kupić kolejną część do kolekcji.
2005